Шавкат Мирзиёев муқаддас Рамазон ойини муносиб ўтказиш чораларини тасдиқлади
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев «Муқаддас Рамазон ойини муносиб ўтказиш тўғрисида» қарорни имзолади.
Ҳужжатда Рамазон ойининг ўзаро бирдамлик, сахийлик ва миннатдорлик даври сифатидаги аҳамияти, шунингдек мамлакатнинг маънавий ва маданий анъаналарини мустаҳкамлашдаги роли таъкидланади.
Қарорга кўра, бу йил Рамазон ойи 19 февралга тўғри келади.
Ҳар бир вилоят ҳокимликларига, Тошкент шаҳрига, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашига, Шунингдек Дин ишлари қўмитаси, маҳалла ассотсиацияси ва бир қатор давлат ва жамоат ташкилотларига Рамазон ойини миллий анъаналар ва қадриятларга мувофиқ ташкил этиш вазифаси юклатилди.
Айрим аҳамиятли масалалар сифатида кам таъминланган ва ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқароларни қўллаб-қувватлаш, маҳаллаларни розилик ва тарбия марказларига айлантириш, муқаддас масжидлар, зиёратгоҳлар ва қабргоҳларни ободонлаштиришга эътибор қаратиш, шунингдек тадбирларни иқтисодий ва ортиқча харажатсиз ўтказиш тавсия этилди.
Миллий телерадиокомпанияга, ахборот агентликларига ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Рамазон билан боғлиқ воқеаларни кенг ёритиш вазифаси юклатилди.