Ўзбекистон Президенти муқаддас Рамазон ойи кириб келиши муносабати билан халқни табриклади
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев муқаддас Рамазон ойи бошланиши муносабати билан мамлакат халқини табриклаб, ушбу ойнинг маънавий ва ахлоқий аҳамиятини алоҳида таъкидлади.
Давлат раҳбарининг 2026 йил 18 февралда эълон қилинган мурожаати эзгулик, раҳм-шафқат ва қалб саховати каби қадриятларга бағишланган бўлиб, айнан шу фазилатлар Рамазон ойини ифодалайди.
«Шубҳасиз, ушбу муборак кунларда барчамиз Яратганга шукрона келтирамизки, халқимиз билан бирга яна Рамазон ойини тинчлик, жипслик ва ҳамжиҳатлик муҳитида кутиб олмоқдамиз», — деди Президент.
Шавкат Мирзиёев ўз мурожаатида Рамазон ойига тизимли тайёргарлик ишларига эътибор қаратди. Жумладан, турар жой массивлари, масжид ва мадрасаларни ободонлаштириш, кексалар ва эҳтиёжмандларга ғамхўрлик кўрсатиш, қўшнилар ва қариндошларга ҳурмат-эҳтиром қилиш, шунингдек, маданий-маърифий ва диний тадбирларни ташкил этиш каби масалалар қайд этилди.
Давлат раҳбарига кўра, бундай амалий ишлар миллатлараро тотувлик, диний бағрикенглик ва инсонпарварликни мустаҳкамлашга, шу билан бирга мамлакат тараққиёти ва аҳоли фаровонлигини оширишга хизмат қилади.
Президент жамиятнинг пойдевори бўлган маҳаллаларнинг ўрнига алоҳида тўхталиб, қуйидагиларни таъкидлади: «Агар маҳалла ривожланса, бутун жамият ҳам ривожланади. Жамиятимиздаги муваффақият ва фаровонлик маҳаллалар тараққиёти ва равнақи билан чамбарчас боғлиқ».
Шунингдек, у мамлакатда маданий ва диний меросни асраш, ислом цивилизациясининг буюк мутафаккирлари илмий меросини, айниқса ёшлар орасида кенг тарғиб этиш борасида олиб борилаётган ишларга тўхталди. Давлат раҳбари Тошкент шаҳрида Ислом цивилизацияси маркази ва Самарқанд шаҳрида Имом Бухорий мажмуасини барпо этиш бўйича меъморий лойиҳалар якунланганини ифтихор билан маълум қилди. Ушбу масканларда Рамазон ойи кунларида уламолар, илмий ва ижодий зиёлилар ҳамда кенг жамоатчилик иштирокида хайрия тадбирлари ва очилиш маросимлари ўтказилиши режалаштирилган.
Президент дунёда урушлар ва низолар давом этаётган бир пайтда тинчлик ва яхши қўшничилик муносабатларининг аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, ихтилофлар барҳам топиши, ўзаро ишонч ва ҳамкорлик мустаҳкамланишига умид билдирди.
Шунингдек, у хорижда яшаётган ватандошларимизга ҳамда бутун мусулмон умматига алоҳида табрик йўллади.
«Яна бир бор сизларни тинчлик, эзгулик ва раҳм-шафқат ойи бўлган муқаддас Рамазон ойи кириб келиши билан табриклайман. Барчангизга соғлиқ-саломатлик, оилавий бахт ва фаровонлик тилайман. Аллоҳ таоло Ватанимиз ва халқимизни доимо асрасин, барча эзгу ният ва орзуларимиз рўёбга чиқсин», — дея сўзини якунлади Шавкат Мирзиёев.