Toshkentda qurilish materiallari bozoridagi yong‘in 200 kvadrat metr maydonda uskunalar va mahsulotlarni yo‘q qildi
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Bugun ertalab, 21 fevral kuni soat 05:09 da Toshkent shahri Favqulodda vaziyatlar bosh boshqarmasiga Uchtepa tumanidagi Kovunchi ko‘chasida joylashgan qurilish materiallari bozorida yong‘in sodir bo‘lgani haqida xabar kelib tushdi.
O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vaziri Azizbek Ikramov shaxsan hodisa joyiga chiqqan.
Yong‘in natijasida olov taʼsirida 200 kvadrat metr maydonda joylashgan uskunalar va mahsulotlar, jumladan romlar va eshiklar zarar ko‘rdi.
Qutqaruvchilarning tezkor harakatlari tufayli bozorning qolgan 2000 kvadrat metr hududini saqlab qolishga erishildi.
Qayd etilishicha, mazkur bozor joriy yilning 16 fevral kuni tekshiruvdan o‘tkazilgan. Tekshiruv davomida davlat yong‘in nazorati organlari tomonidan yong‘in xavfsizligi talablarining ko‘plab buzilishlari aniqlangan, shuningdek bozor faoliyati to‘xtatilib, elektr taʼminoti uch kunga o‘chirilgan.
Bozor maʼmuriyati kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha kafolat xati taqdim etgan bo‘lsada, belgilangan muddatlarda barcha buzilishlar to‘liq bartaraf etilmagan, bu esa yong‘in kelib chiqishiga sabab bo‘lgan.
O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi fuqarolar va tadbirkorlarni bunday hodisalarning oldini olish maqsadida yong‘in xavfsizligi talablariga qatʼiy rioya qilishga chaqirdi.