Тошкентда Ўзбекистонда барқарор энергия соҳаси бўйича ЕС SECCA лойиҳасининг якунловчи давра суҳбати ўтказилди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Тошкентда Европа Иттифоқи «Марказий Осиёда барқарор энергия алоқалари» (SECCA) лойиҳаси доирасида якунловчи давра суҳбати бўлиб ўтди. Мазкур тадбирда Ўзбекистонда лойиҳани амалга ошириш жараёнида эришилган асосий натижалар ва олинган дарслар тақдим этилди.
Тадбирда Президент ҳузуридаги Стратегик ислоҳотлар агентлиги вакиллари, Европа Иттифоқи делегацияси, молиявий муассасалар ҳамда хусусий сектор компаниялари қатнашди.
Маросимни агентликнинг биринчи ўринбосари Абдулла Абдукадиров ва Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Тойво Клаар очди. Улар ЕС билан ҳамкорликнинг энергия хавфсизлигини мустаҳкамлаш, энергетика соҳасида ислоҳотларни ривожлантириш ва мамлакатнинг «яшил» энергетикага ўтишини тезлаштиришдаги аҳамиятини алоҳида таъкидлади.
SECCA лойиҳаси экспертлари — Паата Джанелидзе, Илзе Пурина ва Ғайрат Ташматов лойиҳа фаолияти йўналишлари ва олинган натижаларни тақдим этди.
2022 йил март ойидан 2026 йил майигача бўлган даврда ташаббус техник ёрдам кўрсатиш, энергетика сиёсати бўйича маслаҳатлар бериш ва институт салоҳиятини ривожлантиришда фаол иштирок этди.
Асосий натижалар қаторида биноларда энергия самарадорлиги соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш, энергия хизматлари компаниялари бозори учун стимуллар яратиш, стратегик режалаштириш ва энергетика бошқарувида институт салоҳиятини ошириш, шунингдек қайта тикланадиган энергия манбаларини кенг жорий этиш, бинолар томларига қуёш панеллари ўрнатиш потенциалини баҳолаш ҳамда минтақавий илмий-тадқиқот ҳамкорлигини ривожлантириш ва Ўзбекистоннинг ЕС «Горизонт Европа» дастурида иштирокини таъминлаш каби йўналишлар қайд этилди.
Аҳоли орасида барқарор энергетиканинг афзалликлари ҳақида хабардорликни ошириш муҳим йўналиш бўлиб, бу мактаблар, университетлар ва кенг жамоатчиликни жалб қилган «Барқарор энергия кунлари» тадбирлари ва танловлар орқали амалга оширилди.
Музокаралар доирасида иштирокчилар қўшма ҳамкорликнинг устувор йўналишларини муҳокама қилди. «EU4SustainableCentralAsia» дастури раҳбари Свен Эрнедал Ўзбекистонда амалга оширилаётган ва режалаштирилаётган тадбирларни тақдим этди ҳамда ЕСнинг қўллаб-қувватлашини давом эттириш ва кенгайтириш имкониятларига эътибор қаратди.
Якунловчи давра суҳбати Европа Иттифоқининг Ўзбекистоннинг барқарор энергетикага ўтишида миллий устуворликлар ва стратегик мақсадларга мувофиқ узоқ муддатли мажбуриятини тасдиқлади.