Тошкент кредитлаш ва депозит ҳажми бўйича етакчи позицияни сақлаб турибди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2026 йил 1 январь ҳолатига Ўзбекистон банк тизимида кредитлаш ва депозит ҳажми минтақавий жиҳатдан сезиларли фарқлар кўрсатмоқда, бу ҳақда мамлакат Марказий банки маълумот бермоқда.
Жами кредитлар ҳажми 604 трлн. сўмни ташкил қилди, бундан 220,3 трлн. сўм жисмоний шахсларга, 383,7 трлн. сўм юридик шахсларга тўғри келади. Жами депозитлар 417,3 трлн. сўмни ташкил этиб, шундан 160,4 трлн. сўм аҳоли, 256,9 трлн. сўм корпоратив мижозлар ҳиссасига тўғри келди.
Кредит ва депозит фаоллиги бўйича етакчи позицияни пойтахт Тошкент сақлаб турибди. Тошкентда бериладиган кредитлар ҳажми 284,1 трлн. сўмга етди, бундан 66,1 трлн. сўм жисмоний шахсларга, 218 трлн. сўм юридик шахсларга тўғри келади. Шаҳарнинг депозит базаси 319,4 трлн. сўмни ташкил қилиб, шундан 91,4 трлн. сўм аҳоли ҳиссаси, 228,1 трлн. сўм корпоратив мижозлар ҳиссасига тўғри келди.
Минтақалар орасида кредит фаоллиги юқори бўлганлари Фарғона вилояти (33,5 трлн. сўм), Самарқанд вилояти (30,7 трлн. сўм) ва Тошкент вилояти (28,6 трлн. сўм) ҳисобланади. Бу минтақаларда кредитлаш тузилмаси турлича: Самарқанд вилоятида жисмоний шахсларга 16,5 трлн. сўм, Фарғона вилоятида 15,7 трлн. сўм кредити тўғри келади, бу чакана мижозларнинг фаол иштирокини кўрсатади.
Депозит кўрсаткичлари ҳам фарқ қилади. Самарқанд вилоятида юридик шахслар 11,9 трлн. сўм, аҳоли 7,5 трлн. сўм жойлаштирган, Фарғона вилоятида эса 7,9 трлн. ва 5,1 трлн. сўм миқдорида.
Сирдарё ва Жиззах вилоятлари каби айрим минтақаларда корпоратив депозитлар ҳажми жисмоний шахслар депозитидан юқори бўлиб, бу маҳаллий иқтисодиёт хусусиятлари ва молиявий ресурсларнинг бизнес соҳасида тўпланишини акс эттиради.
Кредит ва депозит ҳажми паст бўлган минтақаларга Сирдарё вилояти (18,9 трлн. сўм кредит, 2 трлн. сўм юридик шахс депозитлари) ва Жиззах вилояти (19,7 трлн. сўм кредит, 3,5 трлн. сўм юридик шахс депозитлари) киради, бу эса нисбатан паст иқтисодий фаолият ва чекланган банк инфраструктурасига ишора қилади.
Банк тизимининг минтақавий тузилмаси молиявий ресурслар пойтахтда жамланганини ҳамда Самарқанд, Фарғона ва Тошкент вилояти иқтисодий марказларининг аҳамияти ортиб бораётганини кўрсатади.
Кредитлаш ва депозит ҳажмидаги фарқлар минтақаларда банк хизматларини янада кенгайтириш, молиявий инклюзияни ошириш ва тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш салоҳиятини очади.
Кўрсаткичлар таҳлили банк тизимини барқарор ва мувозанатли ривожлантириш, мамлакатнинг барча ҳудудларида иқтисодий ўсиш ва молиявий ресурсларга тенг имкониятларни таъминлашнинг аҳамиятини таъкидлайди.