Саноат кредитлашда энг йирик сектор бўлиб қолмоқда, улуши 24%га тушди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2026 йил 1 январ ҳолатига Ўзбекистон тижорат банклари кредит портфели 604 трлн. сўмга етди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 13%га кўпайтирилди.
Кредитларни тармоқлар бўйича тақсимлаш маълумотлари молиялаштириш структурасида сезиларли ўзгаришлар юз берганини кўрсатиб, иқтисодиётнинг устувор секторлари томон ресурсларни қайта тақсимлашни тасдиқлайди.
Кредит портфелининг энг катта улуши ҳали ҳам саноатга тўғри келмоқда — 142,7 трлн. сўм, аммо унинг улуши 29%дан 24%га тушди. Бу анъанавий саноат тармоқларига инвестициялар қисқарганини ва иқтисодий фаолиятнинг диверсификацияланиш тенденциясини кўрсатади.
Шу билан бирга қишлоқ хўжалиги кредитлашда 21% ўсишни кўрсатиб, 61,1 трлн. сўмга етди ва улушини 9%дан 10%га оширди. Бу давлатнинг қишлоқ хўжалиги секторини қўллаб-қувватлаш чораларини ва унинг озиқ-овқат хавфсизлиги учун стратегик аҳамиятини кўрсатади.
Қурилиш энг динамик сектор бўлиб, кредитлар 46%га ўсди — 2025 йил бошида 13 трлн. сўмдан 2026 йил бошида 18,9 трлн. сўмга етди.
Тижорат ва ижтимоий хизматлар соҳаси кредитлашни 14%га ошириб, 43,5 трлн. сўмга, транспорт ва алоқа эса 3%га ўсиб, 33,7 трлн. сўмга етди. Бу инфратузилма ва хизмат лойиҳаларининг меъёрий кенгайишини акс эттиради.
Жисмоний шахсларга берилган кредитлар 24%га ўсиб, 220,3 трлн. сўмга етди ва улушини 33%дан 36%га кўпайтирди. Бу давлат ва тижорат банклари томонидан қўллаб-қувватланадиган истеъмол кредитлари ва ипотека дастурларининг ривожланишидан далолат беради.
Иқтисодиётнинг бошқа секторлари, жумладан кичик ва ўрта корхоналар, 77,2 трлн. сўм кредит олди, бу 2025 йилга нисбатан 26%га кўп ва жами кредит портфелининг 13%ини ташкил этади.
Шу билан бирга, уй-жой коммунал хизматлари сектори кредит ҳажмини 20%га қисқартириб, 1,87 трлн. сўмга тушди, бу давлат ва маҳаллий корхоналарни молиялаштиришни босқичма-босқич оптимизациялаш билан боғлиқ.
Моддий-техника таъминоти ва сотиш соҳаси эса меъёрий ўсиш кўрсатиб, 4,75 трлн. сўмга етди.