Рақобат қўмитаси блогерларга букмекерлик хизматларини реклама қилгани учун иш қўзғатди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Ўзбекистон Рақобат қўмитаси букмекерлик хизматлари рекламасини тарқатган икки блогерга нисбатан текширув ўтказди, деб хабар қилди идора матбуот хизмати.
Назорат органи ходимлари аудиторияси «бир неча юз минг» обуначидан иборат бўлган блогерлар саҳифаларида қимор ўйинларини тарғиб қилувчи видеоматериалларни аниқлади. Текширув жараёнида қоидабузарларнинг шахси белгиланди.
Блогер Дамир Бахтиозин (Damirrxon, mjova41) ҳамда Ф. Ширинбоевага нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарликлар бўйича ишлар қўзғатилиб, материаллар кўриб чиқиш учун судга юборилди.
Қўмита «Реклама тўғрисида»ги қонун Ўзбекистон ҳудудида қимор ўйинлари ва таваккалчиликка асосланган ўйинларни тарғиб қилишни тақиқлашини эслатди. Ушбу нормаларни бузиш «тегишли жавобгарлик»ка олиб келишини идорада таъкидладилар.