Рамазон ойида оммавий намозларда тартибни 20 мингга яқин ИИВ, Миллий гвардия ва ФВВ ходимлари таъминлайди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Ўзбекистонда муқаддас Рамазон ойи муносабати билан барча ҳудудларда масжидларда оммавий таровиҳ намозлари ўқилиши режалаштирилган. Бу йил намозларда нафақат мамлакат фуқаролари, балки республика меҳмонлари ҳам иштирок этиши кутилмоқда.
Биринчи таровиҳ намози 18 февраль куни кечки 20:30 дан кейин ўқилиши режалаштирилган ва мамлакат бўйлаб икки мингдан ортиқ масжидларда ўтказилади. Ҳар куни намозларда тахминан бир миллион киши иштирок этиши кутилмоқда.
Хавфсизлик ва жамоат тартибини таъминлаш мақсадида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан зарур ташкилий чора-тадбирлар кўрилган.
Тартибни таъминлашда ИИВ, Миллий гвардия ва Фавқулодда вазиятлар вазирлиги бўлинмаларига қарашли тахминан 20 минг ходим жалб қилинган.
Масжидлар атрофи видеокузатув камералари билан жиҳозланган бўлиб, улар ИИВ Жамоат хавфсизлиги департаментининг Мониторинг ва мувофиқлаштириш марказига интеграция қилинган.
Йўл-патрул хизматининг тахминан 2500 ходими навбатчилик қилади. Масжидларга туташ ҳудудларда маҳаллий ҳокимият органлари билан ҳамкорликда вақтинчалик йўл ҳаракати чекловлари жорий этилди.
Масжид киришларида бетон ва металл тўсқинликлар ўрнатилган, 150 метр масофада алоҳида автомобилларни тўхтатиш учун майдонлар ташкил этилган.
Ҳар қандай фавқулодда вазиятда транспорт воситаларини эвакуация қилиш учун объектлар олдида 200 дан ортиқ махсус техника жойлаштирилади.
ИИВ, Миллий гвардия ходимлари ва жамоатчилик вакилларидан ташкил топган патрул гуруҳлари тўхташ майдонларида тартибни назорат қилади ва ўғирликларни олдини олади.
Фуқаролардан белгиланган қоидаларга риоя қилиш, бир-бирига ҳурмат кўрсатиш ва тинчлик ва фаровонлик олиб келиши керак бўлган Рамазон ойини муносиб ўтказиш сўралади.