Ўзбекистонга бир ой ичида қарийб 1 миллион сайёҳ ташриф буюрди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2026 йил январь ойида Ўзбекистонга қарийб бир миллион нафар хорижий сайёҳ келди, деб хабар бермоқда Миллий статистика қўмитаси. Бир ой давомида мамлакатга туристик мақсадларда 950 278 киши ташриф буюрган бўлиб, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 271 600 нафарга ёки 40 фоизга кўпдир.
Келган сайёҳлар сони бўйича қўшни давлатлар етакчилик қилди: Қирғизистондан — 282 798 киши, Тожикистондан — 244 373 киши ва Қозоғистондан — 207 858 киши.
Туристик оқимнинг бошқа муҳим манбалари сифатида Россиядан 69 070 киши, Афғонистондан 43 572 киши, Туркманистондан 28 150 киши, Хитойдан 25 666 киши, Туркиядан 12 740 киши, Ҳиндистондан 6 095 киши ва Корея Республикасидан 3 237 киши қайд этилган.
Статистика маълумотлари туристик оқимнинг фаол тикланаётганини ҳамда хорижий фуқароларнинг Ўзбекистоннинг маданий ва тарихий диққатга сазовор жойларига қизиқиши ортиб бораётганини кўрсатади.