Ўзбекистон 2026 йилда давлат банкларини хусусийлаштиришни режалаштирмаяпти
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2026 йилда Ўзбекистонда давлат банкларини хусусийлаштириш амалга оширилмайди. Бу ҳақда 16 февраль куни мамлакат президенти томонидан тасдиқланган янгиланган «Ўзбекистон–2030» стратегиясида қайд этилган.
Ҳозирги кунда давлат тўққизта банкка эгалик қилади: Ўзбекистон Миллий банки, «Агробанк», «Ўзпромстройбанк», «Асакабанк», «Халқ банки», «Бизнесни ривожлантириш банки», «Микрокредитбанк», «Алоқабанк» ва «Туронбанк».
Янгиланган стратегияга мувофиқ, 2026 йилда давлат банклари сони ўтган йилги даражада қолади. Кенг кўламли хусусийлаштириш кейинги йилларга режалаштирилган: 2027 йилда давлат банклари сони еттитага, 2028 йилда олтитага, 2029 йилда бештага қисқаради, 2030 йилга келиб эса тўртта банк қолиши кўзда тутилган, уларнинг аниқ рўйхати очиқланмаган.
Стратегиянинг янги таҳрири 2025 йил декабрь ойи охирида жамоатчилик муҳокамасига қўйилган ҳужжат лойиҳасидан фарқ қилади.
Лойиҳада 2026 йилни ҳам қўшган ҳолда ҳар йили камида битта давлат банкини хусусийлаштириш режалаштирилган эди.
2023 йил сентябрь ойида қабул қилинган стратегиянинг аввалги таҳририда давлат мулкида уч-тўртта банкни сақлаб қолиш назарда тутилган эди.
Аввалроқ Европа тикланиш ва тараққиёт банки «Асакабанк» акцияларининг 15 фоизини уни хусусийлаштиришга тайёргарлик доирасида сотиб олиши ва 2026 йилда банкнинг акциядорлик таркибига кириши маълум қилинган эди.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг молиявий стратегиясига кўра, «Ўзпромстройбанк»ни хусусийлаштиришнинг якуний босқичи 2025–2026 йилларда, «Асакабанк», «Алоқабанк» ва «Туронбанк»ники эса 2026–2027 йилларда амалга оширилиши кутилмоқда. Шу билан бирга, Ўзбекистон Миллий банки, «Агробанк», «Микрокредитбанк», «Халқ банки» ва «Бизнесни ривожлантириш банки»ни 2026–2028 йиллар давомида хусусийлаштириш режалаштирилмаган.
Ўтган йил сентябрь ойида президент «Ўзпромстройбанк» акцияларининг 30 фоизини Ўзбекистон Миллий инвестиция жамғармасига ўтказишни маъқуллаган эди. Шу билан бир вақтда жамғарма портфелидан «Микрокредитбанк» акцияларининг 40 фоизи ва «Бизнесни ривожлантириш банки» акцияларининг 25 фоизи чиқариб ташланган.
Янгиланган стратегия 2030 йилга қадар давлат банклари сонини босқичма-босқич қисқартириш бўйича давлатнинг изчил ва режали сиёсатини тасдиқлайди. Бунда тўртта банк устидан давлат назорати сақлаб қолинади, хусусийлаштириш эса 2026 йилдан кейин бошланиб, банк соҳасида хусусий капитал улушини оширишга босқичли ўтишни таъминлайди.