OKМК 200 миллион долларлик хорижий харидларда қонунбузарликка оид айбловларни рад этди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Олмалиқ кон-металлургия комбинати (OKМК) халқаро тергов журналистлари тармоғи OCCRP томонидан илгари сурилган, 200 миллион доллардан ортиқ суммадаги хорижий контрактлар тузилиши жараёнида эҳтимолий қонунбузарликлар ҳақидаги маълумотларни рад этди.
Эълон қилинган тергов материалларида айтилишича, айрим тендерлар Буюк Британия, Грузия ва Сингапурда рўйхатдан ўтган, «қобиқ фирмалар» аломатларига эга бўлиши мумкин бўлган хорижий компанияларга берилган бўлиши эҳтимол қилинган.
Материал муаллифлари айрим иштирокчиларнинг соҳавий тажрибага эга эмаслиги, ҳисоботларда «ухлаб ётган» мақомда экани, журналистлар сўровларидан кейин рўйхатдан ўтказиш маълумотларида ўзгаришлар қайд этилгани, шунингдек, айрим шахсларнинг ўзбек ишбилармон ва спорт доиралари билан эҳтимолий алоқаларига ишора қилган.
OKМК маълум қилишича, ушбу контрактлар юзасидан хизмат текшируви ўтказилган. Корхона таъкидлаганидек, 2021 йилдан буён барча давлат харидлари электрон платформа орқали амалга оширилади, импорт шартномалари эса фақат Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржаси порталида ўтказиладиган очиқ тендерлар асосида тузилади.
Корхона маълумотларига кўра, компаниялар билан тўғридан-тўғри шартномалар тузилмаган: ғолиблар энг паст нархга кўра автоматик равишда аниқланган, иштирокчиларнинг аффилирланганлиги эса тизим томонидан текширилган ва тасдиқланмаган. Барча товарлар тўлиқ ҳажмда етказилган, комиссия томонидан қабул қилинган ва шартномалар талабларига мос келади.
Комбинатда таъкидланишича, қонунбузарлик ҳолатлари аниқланмаган ва тузилган келишувлар корхона манфаатларига зарар келтирмаган.
OKМК мамлакатнинг йирик саноат активларидан бири ва муҳим солиқ тўловчиси ҳисобланади. Шу боис унинг харидлар шаффофлиги масаласи доим юқори эътиборда туради.
Ҳозирги пайтда вазият терговчилар ва корхона позицияси ўртасидаги очиқ фарқлар билан чекланган ҳолда қолмоқда.