Ўзбекистонда суғурта компаниялари шикоятлардан сўнг истеъмолчиларга 2,8 млрд сўм тўлаб берди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Рақобат қўмитаси суғурта хизматларига оид қарийб 1 000 та мурожаат қабул қилинганини маълум қилди, дея хабар беради идора матбуот хизмати.
Шикоятларнинг ярмидан кўпи автотранспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурталаш билан боғлиқ.
Йўл-транспорт ҳодисаларидан сўнг айбдор томоннинг суғурта полисини расмийлаштирган суғурта компаниялари турли сабабларга кўра компенсация тўлашдан бош тортаётгани ёки зарарни қоплаш жараёнини чўзаётгани қайд этилган.
Мурожаатларни кўриб чиқиш натижасида Қўмита истеъмолчилар фойдасига 2,8 млрд сўм тўланишини таъминлади.
Шу билан бирга, назорат органи электрон суғурта хизматлари соҳасида қатор муаммолар мавжудлигига эътибор қаратди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 23 июлда қабул қилинган 458-сонли қарори билан транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш муносабатларига оид қўшимча ва ўзгартиришлар киритилиб, 2026 йил 1 январдан эътиборан кучга кирди. Бугунги кунда суғурта ташкилотлари мазкур ўзгаришлар асосида янги шартномаларда иш олиб бормоқдалар.
Бироқ айрим суғурта компаниялари ҳанузгача электрон полисларни расмийлаштириш учун таклиф шартномаларини янги тартибга мослаштирмаган.
Айрим ҳолатларда ҳужжатлар давлат тилига таржима қилинмаган, суғуртачиларнинг мажбуриятлари, жумладан тўлов муддатлари, пеня ҳисоблаш тартиби ва талаблардан истиснолар тўлиқ кўрсатилмаган.
Бундан ташқари, айрим компаниялар сайтларида оферта ҳақидаги маълумотлар янгиланмаган ёки умуман мавжуд эмас, баъзан эса фойдаланувчилар электрон полисни расмийлаштиришдан олдин шартнома билан танишиш имкониятига эга эмас.
Қўмита суғурта хизматлари бўйича мижозларга аниқ ва тушунарли маълумот берилмаслиги баҳсли ҳолатларга олиб келиши мумкинлигини таъкидлади.
Назорат органининг тавсиясига биноан, Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги суғурта компанияларига аниқланган камчиликларни тезкор бартараф этиш бўйича кўрсатмалар берди.