Ўзбекистонда Солиқ қўмитаси ҚҚС ва фойда солиғи ставкаларини пасайтириш имкониятини кўриб чиқмоқда
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Ўзбекистон Солиқ қўмитаси узоқ муддатли истиқболда қўшимча қиймат солиғи (ҚҚС) ва фойда солиғи ставкаларини камайтириш имкониятини кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда 17 февраль куни солиқ форумида қўмита раиси ўринбосари Жаҳонгир Абдиев маълум қилди.
«Қисқа муддатли режаларимизда — 2028 йилга қадар — ҚҚС ва фойда солиғи ставкаларини ўзгартириш назарда тутилмаган. Солиқ қўмитаси сифатида биз уларнинг келгусида ҳам ўзгаришини кўрмаймиз», — деди Абдиев.
Шу билан бирга, у ҚҚС (12%) ва фойда солиғи (15%) амалдаги ставкаларини пасайтириш имкониятини сойа иқтисодиёти ҳажмини қисқартириш ва солиқ тушумлари улушини ялпи ички маҳсулотга (ЯИМ) ошириш шартида инобатга олиш мумкинлигини айтди. «Бундай ҳолатда фақат ставкаларни камайтиришни кўриб чиқиш мумкин», — деди қўмита ўринбосари.
Янгиланган "Ўзбекистон 2030 стратегияси" лойиҳасига кўра, солиқ тушумлари улушини 2026 йилда 16% дан 2030 йилга бориб 19,2% га ошириш режалаштирилган. 2027 йилда кўрсаткич 17%, 2028 йилда — 18%, 2029 йилда — 18,7% бўлиши керак.
Мамлакат ЯИМ 240 миллиард доллардан ошса, 2030 йилга келиб солиқ тушумлари 46 миллиард доллардан кўп бўлиши мумкин.