Ўзбекистон ва Қозоғистон ядро энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш соҳасидаги ҳамкорлик ва Жиззах вилоятидаги атом электр станцияси лойиҳасини муҳокама қилишди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Жорий йилнинг 18 февраль куни «Ўзатом» агентлиги директори А. Ахмедхаджаев ва Қозоғистон Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Б. Атамқулов ўртасида ишчи учрашув бўлиб ўтди.
Томонлар тинчлик мақсадларидаги атом соҳасида Қозоғистон-Ўзбекистон ҳамкорлигининг асосий жиҳатлари, Жиззах вилоятида АЭС лойиҳасини амалга ошириш ҳамда минтақада ядровий ва экологик хавфсизлик масалалари юзасидан самарали фикр алмашдилар.
Қозоғистон томони Ўзбекистоннинг Ядровий зарар учун фуқаролик жавобгарлиги тўғрисидаги Вена конвенциясига қўшилишини (2026 йил 7 февралдан кучга кирган) юқори баҳолади. Бу қўшни давлатлар учун муҳим ҳуқуқий кафолатларни яратиши ва Ўзбекистоннинг халқаро хавфсизлик стандартларига содиқлигини тасдиқлаши таъкидланди.
Кадрлар тайёрлаш, илмий тадқиқотлар, радиоэкологик мониторинг, экология ва сув масалалари бўйича ахборот алмашиш, шунингдек, юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятларда тезкор хабар бериш ва унга чоралар кўриш механизмлари соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Икки мамлакатнинг тегишли идоралари ўртасида доимий ишчи алоқа каналини шакллантириш муҳимлиги қайд этилди.
Томонлар атом энергетикаси бўйича минтақавий компетенциялар маркази доирасида ҳамкорликни, жумладан, қўшма таълим дастурлари, амалиётлар ва эксперт маслаҳатини ривожлантиришга ўзаро қизиқиш билдирдилар.
Қозоғистон Атом энергияси агентлиги вакилларининг 2026 йилнинг III-IV чорагида «Ўзатом» агентлигига режалаштирилган ишчи ташрифи доирасида мулоқотни давом эттириш тўғрисида келишувга эришилди.
Ҳар икки томон минтақавий энергетика хавфсизлигини мустаҳкамлаш ва барқарор ривожланиш манфаатлари йўлида очиқлик, шаффофлик ва ўзаро ишонч тамойилларига содиқлигини тасдиқлади.