Ўзбекистон Марказий банки: банк тизими активлари 924,8 трлн. сўмга етди, йиллик ўсиш 20%ни ташкил қилди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2026 йил 1 январь ҳолатига Ўзбекистон банк тизими асосий кўрсаткичлари барқарор ўсишни намоён этмоқда, бу ҳақда мамлакат Марказий банки маълум қилмоқда.
Банк активлари умумий ҳажми 924,8 трлн. сўмга етди, бу эса ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 20%га кўпдир. Шундан 341,8 трлн. сўм хорижий валютадаги активларни ташкил қилиб, умумий ҳажмнинг 37%ини ташкил этади, ўтган 2025 йил бошида эса валютадаги активлар улуши 41% бўлган.
Кредит инвестициялари ҳажми 604,0 трлн. сўмга етди ва бу 2025 йил бошига нисбатан 13% ўсишни кўрсатади.
Хорижий валютадаги кредитлар 236,8 трлн. сўмни ташкил қилиб, уларнинг улуши 43%дан 39%га камайди, бу эса кредитлашда миллий валютанинг роли ортиб бораётганини акс эттиради.
Банк тизимидаги жами депозитлар 35%га кўпайиб, 417,3 трлн. сўмга етди. Валютадаги депозитлар 87,3 трлн. сўмни ташкил қилиб, умумий ҳажмнинг 21%ини ташкил этади, бу эса 2025 йил бошидаги валютадаги депозитлар улушидан (25%) бироз камдир.
Банк капитали жами 18%га ўсиб, 135,3 трлн. сўмга етди, шу билан бирга валютадаги капитал улуши деярли йўқ.