Ўзбекистон Марказий банки: 2025 йилда P2P-пул ўтказмаларининг аксарияти 10 млн сўмгача бўлган суммаларга тўғри келди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2025 йилда Ўзбекистонда P2P-пул ўтказмалари (картадан картага) тузилмаси кундалик ҳисоб-китоблар ва ўзаро тўловлар учун қўлланиладиган кичик ҳажмдаги транзакциялар устунлигини намоён этмоқда. Бу ҳақда Ўзбекистон Марказий банки маълум қилди.
Регулятор таҳлилларига кўра, барча операцияларнинг 71,5 фоизи 10 млн сўмгача бўлган пул ўтказмаларидан иборат.
Шундан қарийб ярми, яъни 46,1 фоизи 1 млн сўмгача бўлган суммаларга тўғри келади, 16,8 фоизи 1 млн сўмдан 5 млн сўмгача бўлган ўтказмалар, 8,6 фоизи эса 5 млн сўмдан 10 млн сўмгача бўлган суммаларни ташкил этган.
Каттароқ ҳажмдаги пул ўтказмалари анча кам учрайди. Хусусан, 10 млн сўмдан 50 млн сўмгача бўлган операциялар барча транзакцияларнинг 18,3 фоизини ташкил этган, 50 млн сўмдан 100 млн сўмгача — 5,4 фоиз, 100 млн сўмдан 200 млн сўмгача — 3,2 фоиз, 200 млн сўмдан 500 млн сўмгача — 1,4 фоиз, 500 млн сўмдан ортиқ пул ўтказмалари эса бор-йўғи 0,2 фоиз ҳолатда қайд этилган.