2026 йил бошига келиб банкларининг кредитлаш ҳажми 604 трлн сўмдан ошди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Ўзбекистон тижорат банкларининг кредит портфели барқарор ўсишни намоён этмоқда ва банк тизимида кредит фаоллиги юқори даражада сақланаётганини кўрсатмоқда. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Марказий банки маълум қилди.
Регулятор маълумотларига кўра, сўнгги икки йил давомида тижорат банклари томонидан берилган кредитларнинг жами ҳажми изчил равишда ошиб борган ва 2026 йил бошига келиб 604 трлн сўмга етган. Бу 2024 йил кўрсаткичига нисбатан қарийб 28 фоизга кўп бўлиб, иқтисодиётни молиялаштириш ҳажмларининг барқарор кенгаяётганини акс эттиради.
Кредит портфели таркибида миллий валютадаги кредитлар улуши ўсишда давом этмоқда. 2026 йил боши ҳолатига кўра, ушбу кўрсаткич икки йил аввалги 55 фоизга нисбатан 61 фоизни ташкил этди. Бундай динамика сўмда кредитлаш ҳажмларининг босқичма-босқич оширилиши ва валюта заёмларига бўлган қарамликнинг камайиши билан изоҳланади.
Миллий валютадаги кредитларнинг салмоқли қисми жисмоний шахслар ҳиссасига тўғри келади. Аҳолини истеъмол кредитлаш ички талаб ва иқтисодий фаолликни қўллаб-қувватловчи асосий омиллардан бири бўлиб қолмоқда.
Айни пайтда чет эл валютасидаги кредитлар асосан корхоналарга йўналтирилмоқда ва экспорт-импорт операцияларини молиялаштириш учун фойдаланилмоқда.
Регулятор, шунингдек, кредитларнинг асосий қисми узоқ муддатли эканини қайд этди: уларнинг улуши 88 фоизга етади.
Бу банклар томонидан инвестиция лойиҳаларига, ипотека кредитлашга ва бизнесни узоқ муддатли ривожлантиришга устувор эътибор қаратилаётганини кўрсатади.
Умуман олганда, кредит портфелининг изчил кенгайиб бориши Ўзбекистон иқтисодиётида ички талабнинг кучайиши ва инвестиция фаоллигининг ошишини акс эттирмоқда.