Toshkentda O‘zbekistonda barqaror energiya sohasi bo‘yicha YES SECCA loyihasining yakunlovchi davra suhbati o‘tkazildi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — Toshkentda Yevropa Ittifoqi «Markaziy Osiyoda barqaror energiya aloqalari» (SECCA) loyihasi doirasida yakunlovchi davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirda O‘zbekistonda loyihani amalga oshirish jarayonida erishilgan asosiy natijalar va olingan darslar taqdim etildi.
Tadbirda Prezident huzuridagi Strategik islohotlar agentligi vakillari, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi, moliyaviy muassasalar hamda xususiy sektor kompaniyalari qatnashdi.
Marosimni agentlikning birinchi o‘rinbosari Abdulla Abdukadirov va Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toyvo Klaar ochdi. Ular YES bilan hamkorlikning energiya xavfsizligini mustahkamlash, energetika sohasida islohotlarni rivojlantirish va mamlakatning “yashil” energetikaga o‘tishini tezlashtirishdagi ahamiyatini alohida taʼkidladi.
SECCA loyihasi ekspertlari — Paata Djanelidze, Ilze Purina va G‘ayrat Tashmatov loyiha faoliyati yo‘nalishlari va olingan natijalarni taqdim etdi.
2022 yil mart oyidan 2026 yil mayigacha bo‘lgan davrda tashabbus texnik yordam ko‘rsatish, energetika siyosati bo‘yicha maslahatlar berish va institut salohiyatini rivojlantirishda faol ishtirok etdi.
Asosiy natijalar qatorida binolarda energiya samaradorligi sohasidagi normativ-huquqiy bazani mustahkamlash, energiya xizmatlari kompaniyalari bozori uchun stimullar yaratish, strategik rejalashtirish va energetika boshqaruvida institut salohiyatini oshirish, shuningdek qayta tiklanadigan energiya manbalarini keng joriy etish, binolar tomlariga quyosh panellari o‘rnatish potensialini baholash hamda mintaqaviy ilmiy-tadqiqot hamkorligini rivojlantirish va O‘zbekistonning YES «Gorizont Yevropa» dasturida ishtirokini taʼminlash kabi yo‘nalishlar qayd etildi.
Aholi orasida barqaror energetikaning afzalliklari haqida xabardorlikni oshirish muhim yo‘nalish bo‘lib, bu maktablar, universitetlar va keng jamoatchilikni jalb qilgan «Barqaror energiya kunlari» tadbirlari va tanlovlar orqali amalga oshirildi.
Muzokaralar doirasida ishtirokchilar qo‘shma hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildi. “EU4SustainableCentralAsia” dasturi rahbari Sven Ernedal O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan va rejalashtirilayotgan tadbirlarni taqdim etdi hamda YESning qo‘llab-quvvatlashini davom ettirish va kengaytirish imkoniyatlariga eʼtibor qaratdi.
Yakunlovchi davra suhbati Yevropa Ittifoqining O‘zbekistonning barqaror energetikaga o‘tishida milliy ustuvorliklar va strategik maqsadlarga muvofiq uzoq muddatli majburiyatini tasdiqladi.