Toshkent kreditlash va depozit hajmi bo‘yicha yetakchi pozitsiyani saqlab turibdi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 2026 yil 1 yanvar holatiga O‘zbekiston bank tizimida kreditlash va depozit hajmi mintaqaviy jihatdan sezilarli farqlar ko‘rsatmoqda, bu haqda mamlakat Markaziy banki maʼlumot bermoqda.
Jami kreditlar hajmi 604 trln. so‘mni tashkil qildi, bundan 220,3 trln. so‘m jismoniy shaxslarga, 383,7 trln. so‘m yuridik shaxslarga to‘g‘ri keladi. Jami depozitlar 417,3 trln. so‘mni tashkil etib, shundan 160,4 trln. so‘m aholi, 256,9 trln. so‘m korporativ mijozlar hissasiga to‘g‘ri keldi.
Kredit va depozit faolligi bo‘yicha yetakchi pozitsiyani poytaxt Toshkent saqlab turibdi. Toshkentda beriladigan kreditlar hajmi 284,1 trln. so‘mga yetdi, bundan 66,1 trln. so‘m jismoniy shaxslarga, 218 trln. so‘m yuridik shaxslarga to‘g‘ri keladi. Shaharning depozit bazasi 319,4 trln. so‘mni tashkil qilib, shundan 91,4 trln. so‘m aholi hissasi, 228,1 trln. so‘m korporativ mijozlar hissasiga to‘g‘ri keldi.
Mintaqalar orasida kredit faolligi yuqori bo‘lganlari Farg‘ona viloyati (33,5 trln. so‘m), Samarqand viloyati (30,7 trln. so‘m) va Toshkent viloyati (28,6 trln. so‘m) hisoblanadi. Bu mintaqalarda kreditlash tuzilmasi turlicha: Samarqand viloyatida jismoniy shaxslarga 16,5 trln. so‘m, Farg‘ona viloyatida 15,7 trln. so‘m krediti to‘g‘ri keladi, bu chakana mijozlarning faol ishtirokini ko‘rsatadi.
Depozit ko‘rsatkichlari ham farq qiladi. Samarqand viloyatida yuridik shaxslar 11,9 trln. so‘m, aholi 7,5 trln. so‘m joylashtirgan, Farg‘ona viloyatida esa 7,9 trln. va 5,1 trln. so‘m miqdorida.
Sirdaryo va Jizzax viloyatlari kabi ayrim mintaqalarda korporativ depozitlar hajmi jismoniy shaxslar depozitidan yuqori bo‘lib, bu mahalliy iqtisodiyot xususiyatlari va moliyaviy resurslarning biznes sohasida to‘planishini aks ettiradi.
Kredit va depozit hajmi past bo‘lgan mintaqalarga Sirdaryo viloyati (18,9 trln. so‘m kredit, 2 trln. so‘m yuridik shaxs depozitlari) va Jizzax viloyati (19,7 trln. so‘m kredit, 3,5 trln. so‘m yuridik shaxs depozitlari) kiradi, bu esa nisbatan past iqtisodiy faoliyat va cheklangan bank infrastrukturasiga ishora qiladi.
Bank tizimining mintaqaviy tuzilmasi moliyaviy resurslar poytaxtda jamlanganini hamda Samarqand, Farg‘ona va Toshkent viloyati iqtisodiy markazlarining ahamiyati ortib borayotganini ko‘rsatadi.
Kreditlash va depozit hajmidagi farqlar mintaqalarda bank xizmatlarini yana-da kengaytirish, moliyaviy inklyuziyani oshirish va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash salohiyatini ochadi.
Ko‘rsatkichlar tahlili bank tizimini barqaror va muvozanatli rivojlantirish, mamlakatning barcha hududlarida iqtisodiy o‘sish va moliyaviy resurslarga teng imkoniyatlarni taʼminlashning ahamiyatini taʼkidlaydi.