Sanoat kreditlashda eng yirik sektor bo‘lib qolmoqda, ulushi 24%ga tushdi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 2026 yil 1 yanvar holatiga O‘zbekiston tijorat banklari kredit portfeli 604 trln. so‘mga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 13%ga ko‘paytirildi.
Kreditlarni tarmoqlar bo‘yicha taqsimlash maʼlumotlari moliyalashtirish strukturasida sezilarli o‘zgarishlar yuz berganini ko‘rsatib, iqtisodiyotning ustuvor sektorlari tomon resurslarni qayta taqsimlashni tasdiqlaydi.
Kredit portfelining eng katta ulushi hali ham sanoatga to‘g‘ri kelmoqda — 142,7 trln. so‘m, ammo uning ulushi 29%dan 24%ga tushdi. Bu anʼanaviy sanoat tarmoqlariga investitsiyalar qisqarganini va iqtisodiy faoliyatning diversifikatsiyalanish tendensiyasini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga qishloq xo‘jaligi kreditlashda 21% o‘sishni ko‘rsatib, 61,1 trln. so‘mga yetdi va ulushini 9%dan 10%ga oshirdi. Bu davlatning qishloq xo‘jaligi sektorini qo‘llab-quvvatlash choralarini va uning oziq-ovqat xavfsizligi uchun strategik ahamiyatini ko‘rsatadi.
Qurilish eng dinamik sektor bo‘lib, kreditlar 46%ga o‘sdi — 2025 yil boshida 13 trln. so‘mdan 2026 yil boshida 18,9 trln. so‘mga yetdi.
Tijorat va ijtimoiy xizmatlar sohasi kreditlashni 14%ga oshirib, 43,5 trln. so‘mga, transport va aloqa esa 3%ga o‘sib, 33,7 trln. so‘mga yetdi. Bu infratuzilma va xizmat loyihalarining meʼyoriy kengayishini aks ettiradi.
Jismoniy shaxslarga berilgan kreditlar 24%ga o‘sib, 220,3 trln. so‘mga yetdi va ulushini 33%dan 36%ga ko‘paytirdi. Bu davlat va tijorat banklari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan isteʼmol kreditlari va ipoteka dasturlarining rivojlanishidan dalolat beradi.
Iqtisodiyotning boshqa sektorlari, jumladan kichik va o‘rta korxonalar, 77,2 trln. so‘m kredit oldi, bu 2025 yilga nisbatan 26%ga ko‘p va jami kredit portfelining 13%ini tashkil etadi.
Shu bilan birga, uy-joy kommunal xizmatlari sektori kredit hajmini 20%ga qisqartirib, 1,87 trln. so‘mga tushdi, bu davlat va mahalliy korxonalarni moliyalashtirishni bosqichma-bosqich optimizatsiyalash bilan bog‘liq.
Moddiy-texnika taʼminoti va sotish sohasi esa meʼyoriy o‘sish ko‘rsatib, 4,75 trln. so‘mga yetdi.