V Milliy mehmondo‘stlik mukofoti g‘oliblari aniqlandi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 2026-yil 14-fevral kuni VII Hotel Business Forum 2026 doirasida turizm va mehmondo‘stlik sohasida yil yakunlarini sarhisob qiluvchi yubiley tadbir - V Milliy mehmondo‘stlik mukofotini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimni O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi raisi Abdulaziz Aqqulov ochib berdi. U turizmni rivojlantirish uchun kasbiy standartlarni doimiy ravishda oshirish, innovatsiyalarni joriy etish va mamlakatning zamonaviy qiyofasini shakllantirishga qodir kadrlarni tayyorlash zarurligini ta’kidladi.
Mukofot 2021-yildan buyon O‘zbekiston mehmonxonalar uyushmasi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi ko‘magida o‘tkazib kelinmoqda va xizmat ko‘rsatish madaniyatini rivojlantirish, xizmatlar sifatini oshirish va mamlakatning zamonaviy sayyohlik yo‘nalishi sifatidagi imidjini mustahkamlashga qaratilgan.
Bu yilgi "Mukofot-2025" o‘tgan yildagi yutuq va natijalarning ifodasi bo‘ldi. Ishtirokchilar geografiyasi sezilarli darajada kengaydi - Qoraqalpog‘iston Respublikasidan Farg‘ona vodiysigacha. Nominatsiyalarda 210 ta mehmonxona ishtirok etdi, jami 305 ta ariza topshirildi va g‘oliblar TrustYou xalqaro reyting agentligi ma’lumotlari va hakamlar hay’atining baholari kombinatsiyasi bo‘yicha aniqlandi.
Mukofotlanganlar orasida "Toshkentdagi eng yaxshi biznes-otel," "Eng yaxshi kichik mehmonxona," "Eng yaxshi eko-otel" va "Madaniy meros obyekti hududidagi eng yaxshi mehmonxona" nominatsiyalarida g‘olib bo‘lgan InterContinental Tashkent, Frankfort Expo Hotel, Crowned Plaza Tashkent, Misgaron Hotel va Mo‘venpick Hotel Samarand kabi obyektlar bor.
Beshinchi Milliy mehmondo‘stlik mukofoti soha mutaxassislarining yuqori professionallik darajasini va O‘zbekistonning innovatsiyalar, ta’lim va insoniy yondashuv asosida turizmni barqaror rivojlantirishga intilishini yana bir bor tasdiqladi.
Xalqaro mehmonxona brendlari O‘zbekiston mehmonxona xizmatlari bozorida o‘z ishtirokini faol kengaytirmoqda: 2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, mamlakatda IHG, Accor, Wyndham, Radisson, Hilton va Hyatt kabi global tarmoqlar muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.