Toshkent viloyati delegatsiyasi Bashqirdistonning sanoat salohiyatini o‘rganmoqda
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — Toshkent viloyati delegatsiyasi hokim Zoir Mirzayev boshchiligida Bashqirdiston Respublikasida xizmat safari bilan bo‘lib turibdi, u yerda tanishib chiqdi.
Hokim boshchiligida delegatsiya Boshqirdistonning yetakchi iqtisodiy va sanoat markazlaridan biri bo'lgan Sterlitamak shahriga tashrif buyurdi.
Ayniqsa, Tolpar texnoparkiga e'tibor qaratildi, u yerda delegatlarga zamonaviy sanoat korxonalari faoliyati haqida batafsil ma'lumot berildi.
Shahar ma'muriyati rahbari Emil Shaymardanov ular bilan birga maydonda ishladi.
Mazkur texnopark Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga qaratilgan zamonaviy industrial maydon hisoblanadi.
Unda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar tayyorlash, qo‘shma korxonalar tashkil etish hamda rezidentlarga “yagona oyna” tamoyili asosida kompleks xizmat ko‘rsatish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Delegatsiya a’zolari texnopark hududida faoliyat yuritayotgan korxonalar, jumladan, metall konstruksiyalar va qurilish ashyolari, to‘r va panjaralar tayyorlash, gofrokarton va qadoqlash mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘nalishidagi qo‘shma loyihalar bilan tanishtirildi. Amaldagi ishlab chiqarish jarayonlari, kooperatsiya zanjirlari va mahsulot turlarini kengaytirish rejalari muhokama qilindi.
Mutasaddilar bilan bo‘lgan muloqot davomida sanoat kooperatsiyasini yanada chuqurlashtirish, Toshkent viloyati tadbirkorlarini texnopark imkoniyatlaridan foydalangan holda qo‘shma loyihalarga jalb etish, shuningdek, yangi investisiyaviy tashabbuslarni amalga oshirish masalalari yuzasidan muzokaralar o‘tkazildi.
Muloqot yakunlariga ko‘ra, ikki hudud o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, sanoat ishlab chiqarish sohasida qo‘shma korxonalar tashkil etish va istiqbolli loyihalarni birgalikda amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.