TBC Uzbekistan 2025-yilda operatsion daromadning 64 foizga o'sishi va sof foydaning 581 milliard so'mga yetganini e'lon qildi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 2026-yil 20-fevral — Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi TBC Uzbekistan 2025-yilning 12 oyi uchun MHXS bo‘yicha konsolidatsiyalangan moliyaviy natijalarni e’lon qiladi.
TBC Bank raqamli banki, payme toʻlov ilovasi, TBC Nasiya boʻlib toʻlash xizmati, TBC Sug‘urta raqamli sugʻurta kompaniyasi hamda BILLZ chakana savdoni avtomatlashtirish boʻyicha SaaS-platformasini o‘zida birlashtirgan ekotizim auditoriyaning oʻsishi, chakana mahsulotlarga kuchli talab va TBC Biznes boʻlimining faol rivojlanishi tufayli 2025-yilning 4-choragi va 12-oyligi bo‘yicha asosiy ko‘rsatkichlarning sezilarli o‘sishini ko‘rsatdi.
2025-yil yakunlari boʻyicha umumiy operatsion daromad yillik 64 foizga oshib, 3,17 trln so‘mga yetdi, sof foyda esa 581 mlrd so‘mni tashkil etdi. 2025-yil 31-dekabr holatiga koʻra, kredit portfelining hajmi oʻtgan yilga nisbatan 41 foizga oʻsib, 11,4 trln so‘mga yetdi, depozitlar hajmi esa 38 foizga oʻsib, 6,68 trln so‘mni tashkil etdi va shu bilan chakana bank xizmatlari segmentida TBC Uzbekistan yetakchiligini mustahkamladi. Toʻlovlar hajmi oʻtgan yilga nisbatan 61 foizga oʻsib, 114,45 trln so‘mni tashkil etdi, bu ekotizimning toʻlov segmentidagi yetakchiligini va uning Oʻzbekistonning asosiy tranzaksiya platformasi sifatidagi maqomini ta’kidlaydi. TBC Bank va payme mamlakatdagi barcha toʻlovlarning 20 foizini tashkil qiladi.
TBC Uzbekistan raqamli banking ekotizimidan ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilar soni 23 millionga yetdi, bu 2024-yildagi ko‘rsatkichdan 25 foizga ko‘pdir. Oylik faol auditoriya (MAU) esa 6 million foydalanuvchiga yetdi.
TBC tomonidan buyurtma qilingan va 2025-yilning 3-choragida yakunlangan brend salomatligini mustaqil baholash natijalariga koʻra, TBC Bank o‘z-o‘zidan tanilish bo‘yicha Toshkentda 1-o‘rinda, O‘zbekiston miqyosida 3-o‘rindagi bank brendiga aylandi. Shuningdek, bank Oʻzbekistonning eng ishonchli beshta banki qatoriga kirdi. payme ilovasi Toshkentdagi toʻlov servislari orasida oʻz-oʻzidan tanilish boʻyicha birinchi va mamlakat boʻyicha ikkinchi oʻrinni egalladi.
TBC Uzbekistan chakana mijozlar uchun yetakchi raqamli bank sifatida o‘z mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda, shu bilan birga biznes uchun taklifni kengaytirmoqda va oʻsib borayotgan KO‘B segmentini moliyaviy va qoʻshimcha xizmatlar bilan qamrab olmoqda.
TBC Uzbekistan kompaniyasining asosiy chakana mahsulotlariga talab yuqoriligicha qolmoqda: 2025-yil 31-dekabr holatiga koʻra 950 mingta TBC Salom debet kartalari va 146 mingta TBC Osmon kredit kartalari muomalaga chiqarilgan. 2026-yil fevral oyida chiqarilgan Salom kartalarining soni 1 milliondan oshdi. Ushbu kartalar ekotizimga kirishning asosiy nuqtasi boʻlib xizmat qiladi, mijozlarning faolligini oshiradi va boshqa mahsulotlar: kreditlar, boʻlib toʻlash, toʻlovlar, sugʻurta va boshqa xizmatlarni oʻzaro sotish imkoniyatlarini ochadi.
Ekotizimning mahsulot qatorini kengaytirish yangi hududlarning oʻsishini tezlashtiradi va foydalanuvchilar bilan oʻzaro aloqa nuqtalari sonini oshiradi. Ishga tushirilgan paytdan 2025-yilning 31-dekabriga qadar TBC Sug‘urta orqali 400 mingdan ortiq sugʻurta polislari rasmiylashtirildi. payme ilovasida mavjud keyinroq toʻlash xizmatining auditoriyasi oʻsishda davom etdi va 2026-yilning yanvar oyida 140 ming oylik faol foydalanuvchilarga yetdi. POS-kreditlar portfeli 1,29 trln so‘mni (+47%) tashkil etdi.
Obuna asosidagi xizmatlarga barqaror talab saqlanib qolmoqda. 2025-yil dekabr oyida payme plus va TBC Plus oylik faol auditoriyasi 708 ming foydalanuvchiga yetdi. Obunalarga boʻlgan yuqori talab ularning dolzarbligini tasdiqlaydi va LTV mijozlarining oʻsishiga hissa qoʻshadi.
KOʻB uchun takliflarni rivojlantirish ekotizimning asosiy strategik ustuvorligidir. TBC Uzbekistan mintaqadagi eng yirik ikki tomonlama biznes modelini qurmoqda. Unda jismoniy va yuridik shaxslar uchun mahsulotlar birlashtirilgan bo‘lib, mamlakatning iqtisodiy o‘sishining asosiy omillaridan biri bo‘lgan O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilgan. 2025-yil dekabr holatiga ko‘ra, TBC Uzbekistan biznes mijozlari soni 55 ming nafarga yetgan.
TBC Biznes 2024-yil dekabr oyida ishga tushirilgandan buyon ekotizim taklif etilayotgan mahsulotlar qatori doimiy ravishda kengayib bormoqda. 2025-yil aprel oyida kichik va o‘rta biznesning o‘sishi va rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan kreditlash joriy etildi. Biznes kreditlariga boʻlgan yuqori talab 2025-yil oxiriga kelib biznes kreditlar portfelining 1,83 trln so‘mgacha oʻsishini ta’minladi.
TBC Uzbekistan shuningdek, mamlakatning yetakchi SaaS chakana savdoni avtomatlashtirish platformasi boʻlgan BILLZ aksiyalarining nazorat paketini sotib olish boʻyicha bitimni yakunladi. BILLZning TBC Uzbekistan ekotizimiga integratsiyalashuvi biznes uchun yagona darcha yaratadi, bu esa tadbirkorlarga moliyalashtirishni jalb qilishdan tortib pul mablagʻlari va tovar-moddiy zaxiralarni boshqarishgacha, toʻlovlarni qabul qilish, sotish hajmini koʻpaytirish va ma’lumotlarni tahlil qilishgacha boʻlgan barcha operatsion va moliyaviy muammolarni hal qilish imkonini beradi. 2025-yil oxiriga kelib, BILLZ platformasida 3,5 ming brendlar(5,5 ming do‘kon) roʻyxatdan oʻtgan bo‘lib, uning yillik aylanmasi (GTV) 17,5 trln so‘mni tashkil etdi.
2026-yil fevral oyida biznes yoʻnalishi funksiyalarini kengaytirilib, maxsus mobil ilova va biznes uchun yangi obuna ishga tushirildi.
Mamlakatdagi eng yirik chakana mijozlar bazalaridan biri va faol oʻsib borayotgan biznes yoʻnalishi bilan ekotizimning ikki tomonlama biznes modeli sotuvchilar va xaridorlar oʻrtasida sinergiya yaratadi, bu esa faollik va moliyaviy koʻrsatkichlarning oʻsishini ta’minlaydi.
TBC Uzbekistan biznesning barcha yoʻnalishlarida sun’iy intellektdan foydalanishni kengaytirishni davom ettirdi. 2025-yil 31-dekabr holatiga koʻra SI agentlari kredit eslatmalarining 90 foizini kechiktirishning dastlabki bosqichida qayta ishlagan bo‘lsa, sun’iy intellekt savdo boti oyiga 100 ming mijozlar bilan oʻzaro aloqalarni amalga oshirdi. Sotuv bo‘yicha chatbotning muvaffaqiyatli ishga tushirilishidan soʻng, TBC Bank  birinchi ovozli savdo botini ham taqdim etdi va SI yordamchisi Lolani Friends & Family rejimida o‘z ilovasiga qoʻshdi.
Hisobot davrida ekotizimda bir qator yirik texnologik loyihalar ham amalga oshirildi. Xususan, texnologik platforma DevOps Research and Assessment (DORA) klassifikatsiyasida joylashtirish chastotasi bo‘yicha eng yuqori (elite) darajaga yangilandi va yagona interfeysda aloqa markazi, SI yordamchisi va mijozning TBC Uzbekistan bilan oʻzaro munosabatlarining toʻliq tarixini birlashtirgan oʻz CRM tizimimizni joriy qildik. Shuningdek, payme va TBC Bank ilovalarining toʻliq qayta dizayni yakunlandi. Yangilanishlarni joriy etish esa 2026-yilning 1-choragida boshlangan.
Ushbu yaxshilanishlar xizmat darajasini yanada oshirishga yordam beradi: qoʻngʻiroqlarning 90 foizi 30 soniya ichida qabul qilinmoqda, savollarning 97 foizi birinchi qoʻngʻiroqda hal qilinmoqda va mijozlarning 94 foizi mijozlarga xizmat koʻrsatish sifatini 5 balldan 5 ga baholashmoqda (mijozlar ehtiyojini qondirish indeksi CSI 4,8 ni tashkil qiladi). Mobil ilovalar doimiy ravishda yuqori foydalanuvchi reytinglariga ega boʻlib, barcha yirik ilovalar doʻkonlaridagi reytinglar 4,7 balldan 4,9 ballgacha darajani tashkil qilmoqda.
Nika Kurdiani, CEO TBC Uzbekistan: “2025-yil TBC Uzbekistan uchun navbatdagi yuqori natijalar yili boʻldi. Biz barcha asosiy yo‘nalishlarda foydali o‘sishni namoyish etdik va ekotizimni rivojlantirish bo‘yicha muhim vazifalarni bajardik.
Biz mijozlarga bank xizmatlari, kreditlash, boʻlib toʻlash, toʻlovlar, sugʻurta va boshqa yechimlarni oʻz ichiga olgan raqamli mahsulotlarning keng assortimentini taklif qilish orqali chakana segmentdagi yetakchilikni mustahkamlashda davom etdik. Bizning asosiy mahsulotlarimiz yangi foydalanuvchilarni jalb qilish va barcha ekotizim xizmatlariga boʻlgan talabni oshirish orqali jadal oʻsishni namoyish etdi.
Shu bilan birga, biz kichik va o‘rta biznes uchun TBC Biznes yoʻnalishini rivojlantirishda sezilarli yutuqlarga erishdik. Biznes kreditlari portfeli 2025-yil aprel oyida KO‘B kreditlash boshlanganidan beri barqaror oʻsib bormoqda. TBC Biznes yoʻnalishini mustahkamlash 2026-yilda bizning asosiy ustuvor vazifamiz boʻlib qoladi. Sotuvchilarni keng koʻlamli chakana auditoriyamiz bilan bogʻlash orqali biz ekotizim ichidagi sinergiyani kuchaytiramiz va yangi oʻsish imkoniyatlarini yaratamiz.
Biz sun’iy intellektni butun ekotizimda keng joriy etish orqali texnologik yetakchilikni oshirishda va mijozlarga xizmatni yaxshilashda davom etamiz. Ushbu strategiya allaqachon sezilarli samaradorlik natijalarini bermoqda va mijozlarning qoniqish darajasini oshirmoqda. Keyingi qadam — sun’iy intellekt yordamchisi — Lolani Friends & Family rejimida muvaffaqiyatli sinovdan oʻtkazilgandan soʻng toʻliq ishga tushirish, bu ish faoliyatimizni yangi bosqichga olib chiqadi”.