Shavkat Mirziyoyev muqaddas Ramazon oyini munosib o‘tkazish choralarini tasdiqladi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Muqaddas Ramazon oyini munosib o‘tkazish to‘g‘risida» qarorni imzoladi.
Hujjatda Ramazon oyining o‘zaro birdamlik, saxiylik va minnatdorlik davri sifatidagi ahamiyati, shuningdek mamlakatning maʼnaviy va madaniy anʼanalarini mustahkamlashdagi roli taʼkidlanadi.
Qarorga ko‘ra, bu yil Ramazon oyi 19 fevralga to‘g‘ri keladi.
Har bir viloyat hokimliklariga, Toshkent shahriga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga, Shuningdek Din ishlari qo‘mitasi, mahalla assotsiatsiyasi va bir qator davlat va jamoat tashkilotlariga Ramazon oyini milliy anʼanalar va qadriyatlarga muvofiq tashkil etish vazifasi yuklatildi.
Ayrim ahamiyatli masalalar sifatida kam taʼminlangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, mahallalarni rozilik va tarbiya markazlariga aylantirish, muqaddas masjidlar, ziyoratgohlar va qabrgohlarni obodonlashtirishga eʼtibor qaratish, shuningdek tadbirlarni iqtisodiy va ortiqcha xarajatsiz o‘tkazish tavsiya etildi.
Milliy teleradiokompaniyaga, axborot agentliklariga va boshqa ommaviy axborot vositalariga Ramazon bilan bog‘liq voqealarni keng yoritish vazifasi yuklatildi.