Ramazon oyida ommaviy namozlarda tartibni 20 mingga yaqin IIV, Milliy gvardiya va FVV xodimlari taʼminlaydi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekistonda muqaddas Ramazon oyi munosabati bilan barcha hududlarda masjidlarda ommaviy tarovih namozlari o‘qilishi rejalashtirilgan. Bu yil namozlarda nafaqat mamlakat fuqarolari, balki respublika mehmonlari ham ishtirok etishi kutilmoqda.
Birinchi tarovih namozi 18 fevral kuni kechki 20:30 dan keyin o‘qilishi rejalashtirilgan va mamlakat bo‘ylab ikki mingdan ortiq masjidlarda o‘tkaziladi. Har kuni namozlarda taxminan bir million kishi ishtirok etishi kutilmoqda.
Xavfsizlik va jamoat tartibini taʼminlash maqsadida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan zarur tashkiliy chora-tadbirlar ko‘rilgan.
Tartibni taʼminlashda IIV, Milliy gvardiya va Favqulodda vaziyatlar vazirligi bo‘linmalariga qarashli taxminan 20 ming xodim jalb qilingan.
Masjidlar atrofi videokuzatuv kameralari bilan jihozlangan bo‘lib, ular IIV Jamoat xavfsizligi departamentining Monitoring va muvofiqlashtirish markaziga integratsiya qilingan.
Yo‘l-patrul xizmatining taxminan 2500 xodimi navbatchilik qiladi. Masjidlarga tutash hududlarda mahalliy hokimiyat organlari bilan hamkorlikda vaqtinchalik yo‘l harakati cheklovlari joriy etildi.
Masjid kirishlarida beton va metall to‘sqinliklar o‘rnatilgan, 150 metr masofada alohida avtomobillarni to‘xtatish uchun maydonlar tashkil etilgan.
Har qanday favqulodda vaziyatda transport vositalarini evakuatsiya qilish uchun obyektlar oldida 200 dan ortiq maxsus texnika joylashtiriladi.
IIV, Milliy gvardiya xodimlari va jamoatchilik vakillaridan tashkil topgan patrul guruhlari to‘xtash maydonlarida tartibni nazorat qiladi va o‘g‘irliklarni oldini oladi.
Fuqarolardan belgilangan qoidalarga rioya qilish, bir-biriga hurmat ko‘rsatish va tinchlik va farovonlik olib kelishi kerak bo‘lgan Ramazon oyini munosib o‘tkazish so‘raladi.