O'zgidromet 21-fevral kuni Toshkent va uning atrofidagi hududlarda chang konsentratsiyasining oshishi haqida ogohlantirmoqda
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 21-fevral kuni g'arbiy hududlardan chang ko'chishi tufayli Toshkent va Toshkent viloyatida havo sifatining yomonlashishi prognoz qilinmoqda. O'zgidromet ma'lumotlariga ko'ra, ertalab qisqa muddatli yog'ingarchilik kutilmoqda, ammo undan oldin kuchli shamollar ta'sirida chang mamlakatga kirib borishda davom etadi, bu esa havoda mayda zarrachalar konsentratsiyasining oshishiga olib keladi.
So'nggi kunlarda Buxoro, Navoiy, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida shamol tezligi me'yoriy chegaradan oshib ketishi kuzatildi, bu esa chang ko'chishining ko'payishiga qo'shimcha hissa qo'shdi. O'zbekiston Eron-Xitoy hang-bo‘ron yo‘lida joylashganligi sababli, mamlakatda ko'pincha bahor va kuzda mavsumiy chang bo'ronlari kuzatiladi.
20-fevral kuni Toshkentda yog'ingarchilik kuzatilmadi, ammo ertalab va kechqurun shamol ko'chishi tufayli mayda zarrachalar konsentratsiyasining oshishi kuzatildi. Mutaxassislar aholini atmosfera shaffofligining yomonlashishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda va iloji bo'lsa, ochiq havoda o'tkazish vaqtini cheklashni tavsiya qilmoqda.