O‘zbekistonda sug‘urta kompaniyalari shikoyatlardan so‘ng isteʼmolchilarga 2,8 mlrd so‘m to‘lab berdi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — Raqobat qo‘mitasi sug‘urta xizmatlariga oid qariyb 1 000 ta murojaat qabul qilinganini maʼlum qildi, deya xabar beradi idora matbuot xizmati.
Shikoyatlarning yarmidan ko‘pi avtotransport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urtalash bilan bog‘liq.
Yo‘l-transport hodisalaridan so‘ng aybdor tomonning sug‘urta polisini rasmiylashtirgan sug‘urta kompaniyalari turli sabablarga ko‘ra kompensatsiya to‘lashdan bosh tortayotgani yoki zararni qoplash jarayonini cho‘zayotgani qayd etilgan.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish natijasida Qo‘mita isteʼmolchilar foydasiga 2,8 mlrd so‘m to‘lanishini taʼminladi.
Shu bilan birga, nazorat organi elektron sug‘urta xizmatlari sohasida qator muammolar mavjudligiga eʼtibor qaratdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 23 iyulda qabul qilingan 458-sonli qarori bilan transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish munosabatlariga oid qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilib, 2026 yil 1 yanvardan eʼtiboran kuchga kirdi. Bugungi kunda sug‘urta tashkilotlari mazkur o‘zgarishlar asosida yangi shartnomalarda ish olib bormoqdalar.
Biroq ayrim sug‘urta kompaniyalari hanuzgacha elektron polislarni rasmiylashtirish uchun taklif shartnomalarini yangi tartibga moslashtirmagan.
Ayrim holatlarda hujjatlar davlat tiliga tarjima qilinmagan, sug‘urtachilarning majburiyatlari, jumladan to‘lov muddatlari, penya hisoblash tartibi va talablardan istisnolar to‘liq ko‘rsatilmagan.
Bundan tashqari, ayrim kompaniyalar saytlarida oferta haqidagi maʼlumotlar yangilanmagan yoki umuman mavjud emas, baʼzan esa foydalanuvchilar elektron polisni rasmiylashtirishdan oldin shartnoma bilan tanishish imkoniyatiga ega emas.
Qo‘mita sug‘urta xizmatlari bo‘yicha mijozlarga aniq va tushunarli maʼlumot berilmasligi bahsli holatlarga olib kelishi mumkinligini taʼkidladi.
Nazorat organining tavsiyasiga binoan, Istiqbolli loyihalar milliy agentligi sug‘urta kompaniyalariga aniqlangan kamchiliklarni tezkor bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.