O‘zbekistonda Soliq qo‘mitasi QQS va foyda solig‘i stavkalarini pasaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi uzoq muddatli istiqbolda qo‘shimcha qiymat solig‘i (QQS) va foyda solig‘i stavkalarini kamaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda 17 fevral kuni soliq forumida qo‘mita raisi o‘rinbosari Jahongir Abdiyev maʼlum qildi.
«Qisqa muddatli rejalarimizda — 2028 yilga qadar — QQS va foyda solig‘i stavkalarini o‘zgartirish nazarda tutilmagan. Soliq qo‘mitasi sifatida biz ularning kelgusida ham o‘zgarishini ko‘rmaymiz», — dedi Abdiyev.
Shu bilan birga, u QQS (12%) va foyda solig‘i (15%) amaldagi stavkalarini pasaytirish imkoniyatini soya iqtisodiyoti hajmini qisqartirish va soliq tushumlari ulushini yalpi ichki mahsulotga (YAIM) oshirish shartida inobatga olish mumkinligini aytdi. «Bunday holatda faqat stavkalarni kamaytirishni ko‘rib chiqish mumkin», — dedi qo‘mita o‘rinbosari.
Yangilangan "O‘zbekiston 2030 strategiyasi" loyihasiga ko‘ra, soliq tushumlari ulushini 2026 yilda 16% dan 2030 yilga borib 19,2% ga oshirish rejalashtirilgan. 2027 yilda ko‘rsatkich 17%, 2028 yilda — 18%, 2029 yilda — 18,7% bo‘lishi kerak.
Mamlakat YAIM 240 milliard dollardan oshsa, 2030 yilga kelib soliq tushumlari 46 milliard dollardan ko‘p bo‘lishi mumkin.