O‘zbekistonda soliq imtiyozlari faqat adolat tamoyiliga amal qilinganda beriladi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekistonda soliq imtiyozlari adolat tamoyiliga asoslangan holda taqdim etilishi belgilandi, dedi 17 fevralda soliq forumida Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Jahongir Abdiyev.
«Biz soliq imtiyozlarini adolatli yo‘nalishga yo‘naltirmoqchimiz. Soliq stavkalarini samaradorlik mezonlari asosida belgilanishini rejalashtiryapmiz. Bu yildan boshlab bunday tartib mulk va yer soliqlariga qo‘llanila boshlandi. Farz qiling: taxminan 6,5 ming korxona mulk va yerdan foydalanmoqda, ammo tovar aylanmasi bo‘yicha bir so‘m ham ko‘rsatmagan va birorta ham xodim ishga olmagan», — dedi Abdiyev.
Uning so‘zlariga ko‘ra, imtiyozlar davlat tomonidan soliq to‘lovchilar uchun preferensiya sifatida beriladi, ular esa belgilangan shartlarni bajarishi shart. Samarasizlik sababli adolat tamoyili joriy etildi: resurs soliqlari bo‘yicha imtiyozlar endi kompaniyaning tovar aylanmasi miqdoridan kam bo‘lmasligi kerak.
Bu yildan boshlab yuridik shaxslar uchun mulk solig‘i va yer solig‘i bo‘yicha imtiyozlar qo‘llanish shartlari mustahkamlandi.
Endi imtiyozlar bir necha mezonlarning bir vaqtda bajarilishi bilan beriladi: tovar va xizmatlar savdosidan tushum soliq imtiyozi miqdoridan yuqori bo‘lishi, o‘rtacha yillik xodimlar soni kamida uch kishi bo‘lishi va har bir xodim uchun eng kam ish haqi eng kam ish haqidan kamida ikki baravar, yaʼni 2,542 million so‘m bo‘lishi kerak.
Kompaniyalar ushbu shartlarga rioya qilinishini nazorat qilish uchun yangilangan soliq hisobotlaridan foydalanadilar.
Agar ular mavjud bo‘lmasa, oldingi 12 oylik ish haqi aylanmasi to‘g‘risidagi maʼlumotlar talab qilinadi. Byudjet va notijorat tashkilotlar, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyaga ega kompaniyalar, mahsulotni taqsimlash shartnomasi ishtirokchilari, 2026 yilga qadar erkin iqtisodiy zonalardagi korxonalar hamda xodimlarining kamida yarmi nogironligi bo‘lgan va maosh fondining 50%ini olgan kompaniyalar uchun istisnolar belgilangan.