O‘zbekistonda meva va rezavorlar ishlab chiqarish hajmi 3,4 million tonnadan oshdi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 2025 yilda O‘zbekistonda 3,48 million tonna meva va rezavorlar ishlab chiqarildi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 6,4 foizga yuqori ekani Milliy statistika qo‘mitasining dastlabki maʼlumotlarida qayd etilgan.
Hududlar kesimida respublika bo‘yicha hosil hajmlari quyidagicha bo‘ldi: Qoraqalpog‘iston Respublikasi — 79,975 ming tonna, Andijon viloyati — 751,887 ming tonna, Buxoro viloyati — 312,996 ming tonna, Jizzax viloyati — 111,228 ming tonna, Qashqadaryo viloyati — 215,248 ming tonna, Navoiy viloyati — 114,021 ming tonna, Namangan viloyati — 416,146 ming tonna, Samarqand viloyati — 408,356 ming tonna, Surxondaryo viloyati — 194,837 ming tonna, Sirdaryo viloyati — 51,577 ming tonna, Toshkent viloyati — 159,493 ming tonna, Farg‘ona viloyati — 472,969 ming tonna, Xorazm viloyati — 189,940 ming tonna, Toshkent shahri — 951 tonna.
Meva va rezavorlar ishlab chiqarish hajmining oshishi qishloq xo‘jaligi sohasida ijobiy dinamika mavjudligini va mamlakatda bog‘dorchilikni yana-da rivojlantirishga xizmat qilayotganini ko‘rsatadi.