O‘zbekistonda jinoyat ishlarini hayʼat aʼzolari ishtirokida ko‘rib chiqish tizimi joriy qilinadi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekistonda jinoyat ishlarini hayʼat aʼzolari – xalq sessiyalari ishtirokida ko‘rib chiqish amaliyotini joriy qilish rejalashtirilmoqda.
Birinchi bosqichda yangi amaliyot faqat Toshkent shahri va Toshkent viloyatida og‘ir turdagi jinoyatlarni ko‘rib chiqishda qo‘llaniladi, insoniyat tinchligi va xavfsizligiga qarshi jinoyatlar bundan istisno.
Prezident farmoniga muvofiq, hayʼat institutini joriy qilish jarayonida sud tomonidan protsessual majburiyatlarni qo‘llashda nazorat kuchaytiriladi va inson huquqlariga qatʼiy rioya qilinishi taʼminlanadi.
Shuningdek, respublika bo‘yicha tergov sudyalarining vakolatlari kengaytiriladi.
Xalqaro eʼtirof etilgan habeas corpus tamoyiliga doirasida tergov sudyalariga qiynoq choralarini o‘zgartirish yoki bekor qilish huquqi beriladi, jumladan hibs, uy qamog‘i va boshqa cheklov choralari.
Yangi tizimning maqsadi – jinoyat sud jarayonida shaffoflikni oshirish va fuqarolarning og‘ir turdagi jinoyatlar bo‘yicha qaror qabul qilish jarayonida ishtirokini taʼminlashdir.