O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi Ramazon oyi arafasida isteʼmolchilar huquqlariga rioya etish bo‘yicha kafe va restoranlarni ogohlantirdi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi muqaddas Ramazon oyi arafasida jamoat ovqatlanish korxonalariga isteʼmolchilar huquqlarini cheklashga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida ogohlantirish bilan murojaat qildi.
Qo‘mita maʼlum qilishicha, ayrim kafe, restoran va oshxonalar “ramazon aksiyalari” doirasida majburiy kompleks taomlar to‘plamlarini joriy etib, minimal narxlarni belgilamoqda va mijozlarga muqobil tanlov imkoniyatini taqdim etmayapti.
Qo‘mita fikricha, bunday amaliyot isteʼmolchilarning erkin tanlov huquqini cheklashi mumkin.
Qo‘mita xabarida taʼkidlanishicha, “Isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunning 4-moddasiga muvofiq, isteʼmolchi tovar (ish, xizmat)ni erkin tanlash va uning tegishli darajada sifatli bo‘lishini talab qilish huquqlariga ega.
Qonunning 21-moddasiga ko‘ra, sotuvchi yoki ijrochi isteʼmolchini qo‘shimcha tovar yoki xizmatlarni xarid qilishga majburlashga haqli emas.
Jamoat ovqatlanish korxonalari xizmat ko‘rsatish jarayonida qo‘shimcha xizmat yoki mahsulotlarni majburiy tarzda taklif qilmasligi, shuningdek, mijozlarning kompleks to‘plamdan voz kechib, menyu bo‘yicha taom buyurtma qilish huquqini cheklamasligi shart.
Shu bilan birga, taomlar tarkibida allergenlar yoki fermentlar mavjudligi kabi omillar mijozlar salomatligiga salbiy taʼsir ko‘rsatishi mumkinligi ham inobatga olinishi lozim.
Qo‘mita, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 65-moddasi isteʼmolchilar huquqlarining ustuvorligini taʼminlagan holda iqtisodiy faoliyat, tadbirkorlik va mehnat erkinligini kafolatlashini eslatib o‘tdi.
Isteʼmolchilar huquqlarini buzish holatlari aniqlangan taqdirda, jamoat ovqatlanish korxonalariga nisbatan qonunda belgilangan taʼsir choralari qo‘llanilishi maʼlum qilindi.