O‘zbekiston Prezidenti muqaddas Ramazon oyi kirib kelishi munosabati bilan xalqni tabrikladi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev muqaddas Ramazon oyi boshlanishi munosabati bilan mamlakat xalqini tabriklab, ushbu oyning maʼnaviy va axloqiy ahamiyatini alohida taʼkidladi.
Davlat rahbarining 2026 yil 18 fevralda eʼlon qilingan murojaati ezgulik, rahm-shafqat va qalb saxovati kabi qadriyatlarga bag‘ishlangan bo‘lib, aynan shu fazilatlar Ramazon oyini ifodalaydi.
«Shubhasiz, ushbu muborak kunlarda barchamiz Yaratganga shukrona keltiramizki, xalqimiz bilan birga yana Ramazon oyini tinchlik, jipslik va hamjihatlik muhitida kutib olmoqdamiz», — dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev o‘z murojaatida Ramazon oyiga tizimli tayyorgarlik ishlariga eʼtibor qaratdi. Jumladan, turar joy massivlari, masjid va madrasalarni obodonlashtirish, keksalar va ehtiyojmandlarga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish, qo‘shnilar va qarindoshlarga hurmat-ehtirom qilish, shuningdek, madaniy-maʼrifiy va diniy tadbirlarni tashkil etish kabi masalalar qayd etildi.
Davlat rahbariga ko‘ra, bunday amaliy ishlar millatlararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik va insonparvarlikni mustahkamlashga, shu bilan birga mamlakat taraqqiyoti va aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladi.
Prezident jamiyatning poydevori bo‘lgan mahallalarning o‘rniga alohida to‘xtalib, quyidagilarni taʼkidladi: «Agar mahalla rivojlansa, butun jamiyat ham rivojlanadi. Jamiyatimizdagi muvaffaqiyat va farovonlik mahallalar taraqqiyoti va ravnaqi bilan chambarchas bog‘liq».
Shuningdek, u mamlakatda madaniy va diniy merosni asrash, islom sivilizatsiyasining buyuk mutafakkirlari ilmiy merosini, ayniqsa yoshlar orasida keng targ‘ib etish borasida olib borilayotgan ishlarga to‘xtaldi. Davlat rahbari Toshkent shahrida Islom sivilizatsiyasi markazi va Samarqand shahrida Imom Buxoriy majmuasini barpo etish bo‘yicha meʼmoriy loyihalar yakunlanganini iftixor bilan maʼlum qildi. Ushbu maskanlarda Ramazon oyi kunlarida ulamolar, ilmiy va ijodiy ziyolilar hamda keng jamoatchilik ishtirokida xayriya tadbirlari va ochilish marosimlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Prezident dunyoda urushlar va nizolar davom etayotgan bir paytda tinchlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarining ahamiyatini alohida taʼkidlab, ixtiloflar barham topishi, o‘zaro ishonch va hamkorlik mustahkamlanishiga umid bildirdi.
Shuningdek, u xorijda yashayotgan vatandoshlarimizga hamda butun musulmon ummatiga alohida tabrik yo‘lladi.
«Yana bir bor sizlarni tinchlik, ezgulik va rahm-shafqat oyi bo‘lgan muqaddas Ramazon oyi kirib kelishi bilan tabriklayman. Barchangizga sog‘liq-salomatlik, oilaviy baxt va farovonlik tilayman. Alloh taolo Vatanimiz va xalqimizni doimo asrasin, barcha ezgu niyat va orzularimiz ro‘yobga chiqsin», — deya so‘zini yakunladi Shavkat Mirziyoyev.