O‘zbekiston Fatvo Markazi 2026-yil Ramazon oyi uchun zakot, fitr-sadaqa va fidya bo‘yicha tavsiyalarni eʼlon qildi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekiston Musulmonlari Idorasining Fatvo markazi Ramazon oyi 2026 yil (hijriy 1447 yil) uchun zakot, fitr-sadaqa va fidya bo‘yicha tavsiyalarni eʼlon qildi.
Zakot nisobi 85 gramm 585 karatli oltin qiymatiga asoslanib belgilandi va bu 100 million so‘mni tashkil etadi.
Kamida shu miqdorda mablag‘ga yoki tijorat tovarlarining shunga teng qiymatiga ega bo‘lgan shaxslar o‘z mol-mulklarining o‘ndan bir qismining to‘rtdan birini, yaʼni 2,5 foizini muhtojlarga zakot sifatida berishlari shart.
Fitr-sadaqa quyidagi besh turdagi mahsulotdan biri yoki ularning puldagi ekvivalenti ko‘rinishida berilishi mumkin: taxminan 2 kg bug‘doy (10 000 so‘m), 2 kg bug‘doy uni (12 000 so‘m), 4 kg arpa (20 000 so‘m), 2 kg mayiz (110 000 so‘m) yoki 4 kg xurmo (200 000 so‘m). Fitr-sadaqa miqdori Ramazon oyi davomida Iyd al-Fitr hayiti namoziga qadar ado etilishi lozim.
Bir kunlik ro‘za uchun fidya miqdori fitr-sadaqa qiymatiga teng deb belgilandi.
Fuqarolarga mahsulotni yoki uning puldagi ekvivalentini mustaqil ravishda tanlab, belgilangan muddatlarda muhtojlarga yetkazish tavsiya etildi.