O‘zbekiston 2026 yilda davlat banklarini xususiylashtirishni rejalashtirmayapti
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 2026 yilda O‘zbekistonda davlat banklarini xususiylashtirish amalga oshirilmaydi. Bu haqda 16 fevral kuni mamlakat prezidenti tomonidan tasdiqlangan yangilangan “O‘zbekiston–2030” strategiyasida qayd etilgan.
Hozirgi kunda davlat to‘qqizta bankka egalik qiladi: O‘zbekiston Milliy banki, “Agrobank”, “O‘zpromstroybank”, “Asakabank”, «Xalq banki», «Biznesni rivojlantirish banki», “Mikrokreditbank”, “Aloqabank” va “Turonbank”.
Yangilangan strategiyaga muvofiq, 2026 yilda davlat banklari soni o‘tgan yilgi darajada qoladi. Keng ko‘lamli xususiylashtirish keyingi yillarga rejalashtirilgan: 2027 yilda davlat banklari soni yettitaga, 2028 yilda oltitaga, 2029 yilda beshtaga qisqaradi, 2030 yilga kelib esa to‘rtta bank qolishi ko‘zda tutilgan, ularning aniq ro‘yxati ochiqlanmagan.
Strategiyaning yangi tahriri 2025 yil dekabr oyi oxirida jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan hujjat loyihasidan farq qiladi.
Loyihada 2026 yilni ham qo‘shgan holda har yili kamida bitta davlat bankini xususiylashtirish rejalashtirilgan edi.
2023 yil sentyabr oyida qabul qilingan strategiyaning avvalgi tahririda davlat mulkida uch-to‘rtta bankni saqlab qolish nazarda tutilgan edi.
Avvalroq Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki “Asakabank” aksiyalarining 15 foizini uni xususiylashtirishga tayyorgarlik doirasida sotib olishi va 2026 yilda bankning aksiyadorlik tarkibiga kirishi maʼlum qilingan edi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining moliyaviy strategiyasiga ko‘ra, “O‘zpromstroybank”ni xususiylashtirishning yakuniy bosqichi 2025–2026 yillarda, “Asakabank”, “Aloqabank” va “Turonbank”niki esa 2026–2027 yillarda amalga oshirilishi kutilmoqda. Shu bilan birga, O‘zbekiston Milliy banki, “Agrobank”, “Mikrokreditbank”, «Xalq banki» va «Biznesni rivojlantirish banki»ni 2026–2028 yillar davomida xususiylashtirish rejalashtirilmagan.
O‘tgan yil sentyabr oyida prezident “O‘zpromstroybank” aksiyalarining 30 foizini O‘zbekiston Milliy investitsiya jamg‘armasiga o‘tkazishni maʼqullagan edi. Shu bilan bir vaqtda jamg‘arma portfelidan “Mikrokreditbank” aksiyalarining 40 foizi va «Biznesni rivojlantirish banki» aksiyalarining 25 foizi chiqarib tashlangan.
Yangilangan strategiya 2030 yilga qadar davlat banklari sonini bosqichma-bosqich qisqartirish bo‘yicha davlatning izchil va rejali siyosatini tasdiqlaydi. Bunda to‘rtta bank ustidan davlat nazorati saqlab qolinadi, xususiylashtirish esa 2026 yildan keyin boshlanib, bank sohasida xususiy kapital ulushini oshirishga bosqichli o‘tishni taʼminlaydi.