Buyuk Britaniya savdo vakili lord Olderdays Oʻzbekistonga tashrif buyurdi: savdo va investitsiya aloqalarini chuqurlashtirish yoʻlida
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — Buyuk Britaniyaning Ozarbayjon va Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus savdo vakili, professor Lord Olderdays, Oʻzbekistonga bir necha kunlik tashrifini yakunladi; tashrif iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash hamda infratuzilma, kritik minerallar, kapital bozorlari va taʼlim yoʻnalishlarida imkoniyatlarni ochib berishga qaratildi.
Tashrif davomida Lord Olderdays Oʻzbekiston Prezidenti, bir qator boshqa yuqori martabali hukumat vakillari va hamkorlar bilan uchrashuvlar oʻtkazdi hamda Samarqand, Navoiy va Olmaliqqa, shuningdek NKMK va AKMK korxonalariga tashrif buyurdi. U Bosh vazir oʻrinbosari Jamshid Xoʻjaev bilan birga Buyuk Britaniya–Oʻzbekiston Infratuzilma konferensiyasida asosiy maʼruza bilan chiqish qilib, yuqori sifatli va barqaror infratuzilma boʻyicha sheriklikka doir Buyuk Britaniya taklifini, jumladan UK Export Finance (UKEF) orqali moliyalashtirish imkoniyatlarini bayon qildi. Tashrif yakunida Buyuk Britaniya elchisi Timoti Smart va Bosh vazir oʻrinbosari Jamshid Xoʻjaev Oʻzbekiston hukumati va xususiy sektori bilan hamkorlik qilish hamda biznes yuritish borasida Konferensiyada ishtirok etgan britan kompaniyalari uchun bir qator aniq takliflarni ilgari surishga doir Yoʻl xaritasini imzoladilar.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2026‑yil 17‑fevral kuni Lord Olderdaysni qabul qilib, avvalo savdo va iqtisodiyot sohalarida oʻzaro manfaatli oʻzbek‑britan sherikligini yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildi. Uchrashuvda siyosiy muloqotning dinamik oʻsishi, xavfsizlik sohasidagi samarali hamkorlik va mustahkam iqtisodiy aloqalar, jumladan soʻnggi besh yilda oʻzaro savdoning ikki baravar oshgani hamda London fond birjasida qiymati 15 milliard AQSh dollaridan ortigʻi Oʻzbekistonning suveren va korporativ obligatsiyalari joylashtirilgani taʼkidlandi. Tomonlar, shuningdek, Qoʻshma iqtisodiy qoʻmitaning ishga tushirilishi, taʼlim sohasidagi muvaffaqiyatli hamkorlik (Prezident maktablari va uchta qoʻshma universitet), britan turizmi oqimining oʻsishi kabi yutuqlarni qayd etdi va energetika, moliya, geologiya, transport, kimyo, farmatsevtika, fan va taʼlim boʻyicha yangi loyihalarni ilgari surish uchun qoʻshma yoʻl xaritasini qabul qilishga kelishib oldi.
Lord Olderdays, shuningdek, Bosh vazir oʻrinbosari va iqtisodiyot hamda moliya vaziri Jamshid Qoʻchqorov, Bosh vazir oʻrinbosari Jamshid Qoʻchqorov va savdo va investitsiyalar vaziri Laziz Qudratov bilan uchrashdi. Muzokaralarda investitsiya muhiti va islohotlar borishi; savdo va investitsiya aloqalarini chuqurlashtirish imkoniyatlari; temir yoʻl va avtomobil yoʻllari loyihalari, aeroportlarni modernizatsiya qilish va qayta tiklanuvchi energetikani kengaytirish kabi infratuzilma ustuvor yoʻnalishlari; davlat‑xususiy sheriklikdan (DXSh) kengroq foydalanish; shuningdek, Oʻzbekistonning xususiylashtirish kun tartibini qoʻllab‑quvvatlash va London fond birjasidagi potentsial listinglar hamda boshqa yoʻllar orqali xalqaro kapital bozorlari chiqish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Lord Olderdays Uzbekistan Airways raisi Shuxrat Xudayqulov va Uzbekistan Airports raisi Javlonbek Umarxoʻdjaev bilan yoʻnaltirilgan muzokaralar oʻtkazdi. Muloqotlarda parkni kengaytirish va operatsion mukammallikka erishishni qoʻllab‑quvvatlashi mumkin boʻlgan Buyuk Britaniyaning ilgʻor aviatsiya ekotizimi — xizmatlar, jihozlar va moliyalashtirish — hamda kengaytirish rejalari muhokama qilindi. Savdo vakilining jamoasi, shuningdek, rejalashtirish, loyihalash, DXShni tuzilmalashtirish va yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirishni oʻz ichiga olgan Hukumatning aeroportlarni modernizatsiya qilish dasturini Buyuk Britaniyaning tijorat, muhandislik, moliyaviy va maslahat berish boʻyicha ekspertizasi qanday qoʻllab‑quvvatlashi mumkinligini oʻrgandi. Uzbekistan Airwaysning uzoq muddatli IPO oʻtkazish boʻyicha niyatlari, jumladan London fond birjasida listing imkoniyati, qayd etildi.
Konchilik sektorida umuman olganda, dastur NKMK, AKMK va UzTMK bilan hamkorlikdagi uchrashuvlarni oʻz ichiga oldi. Muzokaralar konchilik va kritik minerallar sohasida hamkorlik, resurslarni masʼuliyatli rivojlantirish hamda britan hamkorlari bilan tijoriy hamkorlikning potentsial yoʻnalishlariga qaratildi.
Toshkentda Lord Olderdays hokim Shavkat Umurzoqov bilan shahar darajasidagi investitsiyalar va infratuzilma hamda jamoat xizmatlari boʻyicha britan kompaniyalari bilan hamkorlik masalalarini muhokama qildi. U, shuningdek, “Yangi Toshkent” loyihasiga britan biznes delegatsiyasiga boshchilik qildi. Tashrif davomida u Qurilish vaziri oʻrinbosari va “Yangi Toshkent” direktori Davron Odilov bilan uchrashib, rejalarni koʻrib chiqdi va bosh rejalashtirish, barqaror shahar rivojlanishi hamda DXShni tuzilmalashtirish boʻyicha Buyuk Britaniya koʻmagini oʻrganib chiqdi — bu orqali britan dizayn, muhandislik va moliyalashtirish boʻyicha ekspertizasi dastur doirasidagi ustuvor paketlar bilan bogʻlandi.
Taʼlim va madaniy hamkorlik ham izchil mavzu boʻldi: delegatsiya transmilliy taʼlim, ilmiy hamkorlik va koʻnikmalarni rivojlantirish boʻyicha imkoniyatlarni oʻrganish maqsadida Markaziy Osiyo universiteti va Toshkentdagi Prezident maktabiga tashrif buyurdi. Tashrifning soʻnggi kunida Lord Olderdays Yangi Oʻzbekiston universitetiga tashrif buyurib, maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri E’zozxon Karimova hamda oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari Sardor Rajabov bilan birga Oxford Hub ishga tushirilishi tadbirida ishtirok etdi. Oxford Hub Oksford universitetining dunyoga mashhur ekspertlari va ilgʻor tadqiqotlari bilan Oʻzbekistonning oliy taʼlim sohasi mutaxassislarini bogʻlaydigan professional aloqa platformasiga aylanadi. Lord Olderdaysga Yangi Oʻzbekiston universitetining faxriy professori unvoni berildi.
Dastur doirasida madaniy diplomatiya tadbirlari ham oʻtkazildi. Toshkentda Lord Olderdays Sanʼat va madaniyatni rivojlantirish jamgʻarmasi (ACDF) rahbari xonim Gayane Umerova bilan uchrashib, muzeylar va kreativ industriyalar yoʻnalishida Buyuk Britaniya–Oʻzbekiston hamkorligining yoʻnalishlarini muhokama qildi; shuningdek, Islom sivilizatsiyasi markazi va Qatagʻon qurbonlari muzeyiga tashrif buyurib, merosni asrash va aholi uchun madaniyatga ochiq kirishni taʼminlashga boʻlgan umumiy sadoqatni taʼkidladi. Samarqandda delegatsiya muhim diqqatga sazovor maskanlarni ziyorat qilib, Buyuk Britaniya va Oʻzbekiston oʻrtasidagi odamlararo  hamda turizm aloqalarini mustahkamlashda madaniy merosning oʻrnini yana bir bor koʻrsatdi.
“Oʻzbekistonning keng ko’lamli islohotlar kun tartibi bizning biznes va institutlarimizga oʻzaro farovonlik yoʻlida birgalikda ishlash uchun real imkoniyatlarni ochmoqda,” — dedi Lord Olderdays. “Infratuzilma va masʼuliyatli konchilikdan tortib kapital bozorlari va taʼlimgacha, Buyuk Britaniya odamlar va iqtisodiyot uchun uzoq muddatli foyda keltiradigan yuqori sifatli loyihalarni qoʻllab‑quvvatlashga tayyor.”
Tashrif fevral oyi ikkinchi yarmida boʻlib oʻtadigan CA5+UK muloqoti hamda 2026‑yil bahor oxiriga rejalashtirilgan Buyuk Britaniya–Oʻzbekiston Qoʻshma iqtisodiy qoʻmitasining navbatdagi yigʻilishiga tayyorgarlik jarayoniga qoʻshimcha surʼat bagʻishlamoqda.