Baxtiyor Saidov Markaziy Osiyo-Germaniya formatidagi tashqi ishlar vazirlarining birinchi uchrashuvida ishtirok etdi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Berlinda bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo-Germaniya (C5+1) formatidagi tashqi ishlar vazirlarining birinchi uchrashuvida ishtirok etdi. Ushbu tadbir ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda muhim bosqich bo'lib, uni yanada tizimli va amaliy qildi.
Ishtirokchilar Markaziy Osiyo mamlakatlarining birligini mustahkamlash, mintaqaning iqtisodiy salohiyatini oshirish va uning global rolini kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi. Investitsiyalar, texnologiyalar va savdo hamkorligini rivojlantirishga, muhim xomashyo, yashil energiya, iqlim tashabbuslari, transport aloqasi va logistika sohalarida hamkorlikni kengaytirishga hamda biznes muloqotini chuqurlashtirishga alohida e'tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar yangi format strategik sheriklikka turtki berishiga va “Markaziy Osiyo – Germaniya” sammitining navbatdagi yig‘ilishi uchun mazmunli natijalar olib kelishiga ishonch bildirdilar.
Vazir Saidov shuningdek, hamkasbi, Germaniya federal tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful va uning jamoasiga uchrashuvni tashkil etgani uchun minnatdorchilik bildirdi.