Avtobus nosozligi sabab Ostona-Petropavlovsk trassasidan uch nafar o‘zbekistonlik evakuatsiya qilindi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — Uch nafar O‘zbekiston fuqarosi dvigateli nosozligi tufayli majburiy ravishda to‘xtagan shaharlararo avtobus yo‘lovchilari orasida bo‘lgan. Hodisa Aqmola viloyatida, Makinsk shahri bilan Makinka qishlog‘i orasidagi yo‘l uchastkasidan sodir bo‘ldi.
Avtobus salonida jami 13 nafar yo‘lovchi bo‘lgan: uch nafar o‘zbekistonlik, yetti nafar Qirg‘iziston fuqarosi va uch nafar Qozog‘iston fuqarosi. Qozog‘iston Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlari politsiya bilan hamkorlikda barcha yo‘lovchilarni tezkor ravishda evakuatsiya qilib, Makinsk shahridagi isinish punktiga olib borishdi. Maʼlum qilinishicha, odamlarning hayoti va sog‘lig‘iga hech qanday xavf yo‘q, ularga zarur yordam ko‘rsatilgan, shuningdek issiqlik va qulay sharoit taʼminlangan.
Qozog‘istonning favqulodda xizmatlari qishki davrda, ayniqsa mamlakatning shimoliy hududlari orqali uzoq masofali reyslar amalga oshirilayotganda, transport vositalarining texnik holatiga alohida eʼtibor qaratish zarurligini eslatdi.