Alisher Sultonov energetika xavfsizligi masalalari bo‘yicha Prezident vakili lavozimidan ozod etildi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekiston Prezidenti farmoni bilan Alisher Sultonov davlat rahbarining energetika xavfsizligi masalalari bo‘yicha vakili lavozimidan ozod etildi. Bu haqda Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar qildi.
Hujjatning tafsilotlari, shu jumladan ehtimoliy yangi tayinlovlar yoki uning o‘rniga kim tayinlanishi haqida rasmiy maʼlumot berilmadi.
Alisher Sultonov 1967 yilda tug‘ilgan, 1989 yilda A. F. Mojayskiy nomidagi Harbiy-injenerlik institutini tamomlagan va 1990-yillar o‘rtalaridan neft-gaz sohasida faoliyat yuritgan. U Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasiga rahbarlik qilgan, “O‘zbekneftegaz” tizimida rahbar lavozimlarda ishlagan, 2015–2018 yillarda esa kompaniya boshqaruvi raisi bo‘lgan.
2017–2019 yillarda Sultonov bosh vazir o‘rinbosari lavozimida ishlab, yoqilg‘i-energetika va sanoat sohalariga kuratorlik qilgan. 2019 yil fevraldan 2022 yil apreliga qadar energetika vaziri lavozimini egallagan bo‘lib, sog‘lig‘i sababli ushbu lavozimni tark etgan.
2023 yilda u Prezidentning neft-gaz, kimyo va energetika masalalari bo‘yicha maslahatchisi etib tayinlangan, joriy yil iyul oyidan esa Prezident Administratsiyasi tuzilmasi qayta tashkil etilgandan so‘ng energetika xavfsizligi masalalari bo‘yicha Prezident vakili sifatida faoliyat yuritib kelayotgan edi.